- Prijedlog predsjednika SAD-a o mogućim restrikcijama za američke banke po pitanju rizičnih investicija unio je novu dozu nervoze na devizno tržište, zbog čega je dolar krajem prošlog tjedna neznatno oslabio
Euro je u velikim problemima. Naime, priča oko grčkog duga i dalje najviše utječe na slabljenje eura. U odnosu na dolar, zajednička europska valuta je potonula na petomjesečni minimum od 1,4060, odnosno američka valuta je na kunu ojačala na 5,18. Na pad vrijednosti eura također je utjecao podatak o ZEW indeksu u Njemačkoj.
ZEW indeks predstavlja raspoloženje ulagača koje već četvrti mjesec zaredom opada. Prijedlog predsjednika SAD-a o mogućim restrikcijama za američke banke po pitanju rizičnih investicija, unio je novu dozu nervoze na devizno tržište zbog čega je dolar krajem prošlog tjedna neznatno oslabio.
Euro je oslabio i u odnosu na britansku funtu. Nešto viša stopa inflacije, te pad stope nezaposlenosti naveli su investitore na razmišljanje kako će Središnja banka Engleske uskoro započeti s povlačenjem programa fiskalne pomoći, što se može protumačiti kao početak razdoblja restriktivnije monetarne politike.
Britanska valuta je u odnosu na euro ojačala do 0,8670, odnosno funta je u odnosu na kunu ojačala na 8,39. Kinesko gospodarstvo je tijekom zadnjeg kvartala prošle godine raslo na godišnjoj razini po stopi od 10,7 posto, dok je za čitavu 2009. godinu rast BDP-a iznosio 8,7 posto. S obzirom da je Kina najvažniji trgovinski partner Australiji, podatak je najviše pomogao australskom dolaru koji je u odnosu na euro ojačao do 1,5450, odnosno na kunu do 4,72. Globalno slabljenje eura nije zaobišlo ni valutni par eur/chf. Vrijednost švicarskog franka se kretala između 1,4720 i 1,4770, odnosno na kunu „švicarac“ je vrijedio oko 4,95.
Na domaćem tržištu euro se uspio othrvati globalnim kretanjima te se u odnosu na kunu kretao unutar uskog raspona od 7,29 do 7,30. Kamatne stope na međubankarskom novčanom tržištu su i dalje izuzetno niske, te se kreću na kraće rokove oko 1 posto, a na duže do 3 posto.