Za štetu koju uzrokuje pad leda ili snijega s krova pješacima koji se kreću pločnicima odgovara vlasnik zgrade, odnosno, što je kod nas sada češći slučaj, suvlasnici zajedničkih dijelova zgrade
„Tijekom prosinačkog snijega u Zagrebu, hodala sam ulicom i najednom je s jednog krova pala ledena siga, tik uz moju glavu. Kad se razbila na pločniku vidjela sam da je bila težine desetak kilograma, dovoljno velika da ubije čovjeka, a proletjela je par centimetara od moje glave. Sada se (16. siječnja) ponovno ponavlja isto: snijeg s krovova ispod kojih hodamo nitko ne čisti. On će se uskoro smrznuti i nakon početka otapanja predstavljat će izuzetnu opasnost za prolaznike. Tko će platiti štetu od takvog leda? Jesmo li osigurani od te opasnosti? Je li dovoljno da netko stavi letvu s upozorenjem 'Pozor! Pada led s krova!' i tako skine odgovornost sa sebe?“, pita čitateljica K.Š.
Još su stari Rimljani prije dvije tisuće godina riješili ovaj problem. Za štetu koju uzrokuju predmeti koji su (ot)pali sa zgrada ili su bili izbačeni (ili izliveni) iz zgrada, odgovara vlasnik zgrade ili stana iz kojega je „stigao“ predmet. To načelo vrijedi i danas.
Za štetu koju uzrokuje pad leda ili snijega s krova pješacima koji se kreću pločnicima odgovara vlasnik zgrade, odnosno, što je kod nas sada češći slučaj, suvlasnici zajedničkih dijelova zgrade (u kojoj ima više vlasnika stanova).
Njihova odgovornost je utemeljena na načelu odgovornosti bez krivnje, dakle, dovoljno je dokazati da između nastale štete i snijega/leda s krova postoji uzročna veza (čl. 1064. Zakona o obveznim odnosima).
Krivnja vlasnika ili (su)vlasnika zgrade nije bitna (postoji mogućnost oslobođenja od odgovornosti u zakonom točno određenim slučajevima: viša sila, ponašanje štetnika kao isključivi uzrok nastanka štete).
Upozorenje tipa „Pozor! Pada led s krova“ ne oslobađa ih (u potpunosti) odgovornosti.
Kao što vidimo, radi se o vrlo strogoj odgovornosti, koje većina vlasnika i suvlasnika zajedničkih dijelova zgrade nije svjesna. Moguća šteta za koju odgovaraju zasigurno može vrlo lako premašiti godišnju zajedničku pričuvu koju uplaćuju za potrebe zgrade.
Ovu opasnost vrlo lako mogu otkloniti i prebaciti rizik odgovornosti za eventualnu štetu na osiguratelja, zaključe li s njim ugovor o osiguranju od odgovornosti za štetu vezanu uz posjedovanje zgrade.
Premija za ovakvo osiguranje varira od osiguratelja do osiguratelja (iznenađujuće, ali omjer između najniže i najviše premije na tržištu osiguranja je 1:10), a ovisi i o tome kolika je osigurana svota po pojedinom osiguranom slučaju ili pak za sve osigurane slučajeve u jednoj godini.