Tko može otvoriti dječju igraonicu/rođendaonicu ako se otvara pod NKD brojem 93.29 ‐ ostale zabavne i rekreacijske djelatnosti? Koji stupanj obrazovanja je potreban i koja struka? Može li osoba koja je magistrirala na ekonomskom fakultetu?

Gdje mogu pronaći koji su minimalni tehnički uvjeti koje je potrebno zadovoljiti kako bi se navedeno moglo otvoriti?

Ukoliko se navedeno osniva pod NKD brojem 93.29, je li prilikom proslave/igre potrebna prisutnost roditelja? Postoji li kakav popis igara koje se smiju igrati?

Koji je postupak osnivanja? Može li se osnivati kao obrt ili je potrebno kao trgovačko društvo? Ukoliko je potrebno kao trgovačko društvo, može li biti j.d.o.o.?

 

 

Ne smatra se svaki rad s djecom odgojno-obrazovnom djelatnošću, a za provođenje kraćih programa odgojno-obrazovnog rada s djecom predškolske dobi potrebno je program verificirati pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih.

Zakonsko uređenje otvaranja dječje igraonice/rođendaonice prilično je kompleksno ili, bolje rečeno, nedorečeno u određenim aspektima te uvelike ovisi o tome koji pravni oblik će nositi te hoće li spadati pod Zakon o predškolskom odgoju i obrazovanju ili neće. 

Nastavno na upute iz Hrvatske obrtničke komore, dječja igraonica može se registrirati kao obrt i prijaviti djelatnost iz NKD 2007 93.29 - Ostale zabavne i rekreacijske djelatnosti. Napominjemo da se u tom slučaju smiju npr. organizirati rođendani, bez hrane, uz prisutnost roditelja kako ne bi došlo pod odredbe Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju.

Djelatnosti dječje igraonice i rođendaonice nisu predviđeni NKD-om iz 2007. godine kao posebne djelatnosti te se tumači da kad nema posebnih propisa za neku djelatnost, da je riječ o slobodnoj djelatnosti.

Kraći programi odgojno-obrazovnog rada s djecom predškolske dobi u organizaciji knjižnice, zdravstvene, socijalne, kulturne i sportske ustanove, udruge, druge pravne osobe ili fizičke osobe-obrtnika provode se isključivo u trajanju do tri sata dnevno:

  • u odgovarajućim prostornim uvjetima propisanim odredbama Državnog pedagoškog standarda predškolskog odgoja i naobrazbe i Pravilnika o posebnim uvjetima i mjerilima ostvarivanja programa predškolskog odgoja i obrazovanja,
  • uz stručne osobe/nositelje programa koje program rada s djecom predškolske dobi provode sukladno Pravilniku o vrsti stručne spreme stručnih djelatnika te vrsti i stupnju stručne spreme ostalih djelatnika u dječjem vrtiću.

Potrebno je naglasiti kako otvaranje igraonica namijenjenih djeci isključivo za igru i zabavu te davanje suglasnosti na njihov rad nije u nadležnosti Ministarstva znanosti i obrazovanja. Pod time se smatraju prostori namijenjeni isključivo za igru i zabavu djece, poput igraonica u trgovačkim centrima, zabavnim parkovima i slično i ne smatraju se igraonicama u smislu kraćih programa odgojno-obrazovnoga rada s djecom rane i predškolske dobi.

Bez obzira što se bave radom s djecom, u praksi se igraonice posljednjih godina uglavnom osnivaju prema Zakonu o trgovačkim društvima, u obliku društva s ograničenom odgovornošću, a za njih ne postoje jasni propisi kojima se reguliraju sigurnost i skrb djece.

Nažalost, ne postoje propisi o bilo kakvim prostornim i kadrovskim standardima, a činjenica da igraonica može raditi kao uslužni obrt, kojeg ne nadzire ni jedna institucija iz domene odgoja i obrazovanja, otvorila je i sivu zonu među takvim uslugama.

Iz tih razloga smatra se da su dječje igraonice u Hrvatskoj pravno neuređeno područje te da je zbog toga ugrožena sigurnost djece. Nema propisanih prostornih, tehničkih i kadrovskih uvjeta za otvaranje, rad i sigurnost dječjih igraonica, kao ni za održavanje i sigurnost igrališta, a ne postoji ni sustav nadzora nad tim prostorima za dječju igru.

Ipak, u slučaju kada se radi o otvaranju dječje igraonice sukladno Zakonu o predškolskom odgoju i obrazovanju, stvari su uvelike drugačije i regulirane, odnosno propisane Zakonom.

Sukladno članku 23. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju, programi predškolskog odgoja mogu se ostvarivati između ostalog i kao kraći programi odgojno-obrazovnog rada s djecom rane i predškolske dobi (igraonice) pri knjižnicama, zdravstvenim, socijalnim, kulturnim i sportskim ustanovama, udrugama, drugim pravnim osobama i fizičkim osobama-obrtnicima.

Takav program predškolskog odgoja i rad ustrojstvene jedinice u sastavu pravne osobe vodi voditelj sukladno zakonu, aktu o osnivanju i statutu pravne osobe. Posebne uvjete i mjerila za ostvarivanje programa utvrđuje ministar nadležan za obrazovanje. Ispunjavanje uvjeta za početak rada i ostvarivanje programa utvrđuje rješenjem ured državne uprave u županiji, odnosno gradski ured Grada Zagreba.

Dakle, za verifikaciju kraćih programa odgojno-obrazovnog rada s djecom predškolske dobi u organizaciji knjižnice, zdravstvene, socijalne, kulturne i sportske ustanove, udruge, druge pravne osobe ili fizičke osobe-obrtnika potrebno je dostaviti i opširnu dokumentaciju.

Nakon dobivanja pozitivnog mišljenja Agencije za odgoj i obrazovanje o predloženoj provedbi kraćeg odgojno-obrazovnog programa, u udruzi/pravnoj/fizičkoj osobi-obrtniku se dostavljaju dvije suglasnosti, jedna na ustroj kraćeg programa odgojno-obrazovnog rada s djecom predškolske dobi do tri sata dnevno u organizaciji pravne/fizičke osobe-obrtnika, a druga na program odgojno-obrazovnog rada. Nakon dobivenih suglasnosti udruga/pravna/ fizička osoba-obrtnik osoba obraća se upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba, nadležnom za obrazovanje radi dobivanja rješenja o ispunjavanju svih uvjeta za početak rada s djecom predškolske dobi u prostoru koji je osigurala udruga/pravna/fizička osoba-obrtnik u čijoj će se organizaciji provoditi program rada s djecom predškolske dobi.

Nakon što se dobije rješenje, koje je potrebno dostaviti Ministarstvu znanosti i obrazovanja, udruga/pravna ili fizička osoba-obrtnik upisuje se u registar dječjih vrtića i drugih pravnih i fizičkih osoba-obrtnika koje provode kraće programe predškolskog odgoja te postaje dio sustava predškolskog odgoja i obrazovanja.

Odnosno, svatko tko ima igraonicu mora imati i suglasnost na program rada od Ministarstva znanosti i obrazovanja te predati zahtjev nadležnom uredu državne uprave za otvaranje igraonice, jer mjerila za ustroj takvog programa jednaka su mjerilima za provedbu programa u dječjim vrtićima.

Na kraju, uputno je dodatno kontaktirati Hrvatsku obrtničku komoru, službenike Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike kao i službenike Ministarstva gospodarstva, a kako bi dobili dodatne informacije i upute o poduzimanju projekta otvaranja dječje igraonice/rođendaonice u skladu sa zakonom i propisima.