Visina provizije stvar je ugovora između posrednika i osiguratelja ili posrednika i ugovaratelja osiguranja. Trenutačno su na tržištu provizijske stope od 8% do 20% od ugovorene premije.


“Mala smo firma sa stalnim razvojem i širenjem poslova, za koje nam je neophodno osiguranje, jer to od nas traže i naši klijenti. Dosada smo bili osigurani kod osiguratelja X, no ka­ko je u tom osiguratelju došlo do bitnih promjena u servisi­ranju naših potreba, nemamo se s kim savjetovati u neka­daš­njoj podružnici, to smo stupili u kontakt s jednim posrednikom koji nam obećava naći bolje i jeftinije osiguranje. Interesira nas tko je tome posredniku du­žan platiti proviziju, u kojem iz­nosu i kad, jer smo čuli od nje­ga da će on nama obaviti ci­jeli posao besplatno…”, “S” d.o.o.

Kao što je poznato, odnedavna se u našoj stručnoj i inoj javnosti dosta pisalo o posrednicima/brokerima u osigura­nju i o njihovom položaju i pra­vu na naplatu posredničke pro­vi­zije. Pitanje tko je dužan platiti posredniku proviziju rije­šeno je kod nas odredbom čl. 428. Zakona o osiguranju (v. Narodne novine br. 30/2015 od 17.03.2015.) Prema odredbi st. 2. toga članka “Društvo za posredovanje u osiguranju i reosiguranju, odnosno posrednik u osiguranju i reosiguranju nema pravo od ugovaratelja osi­guranja, ugovaratelja reosigura­nja, odnosno osiguranika zah­tijevati plaćanje provizije ili kak­vu drugu naplatu, osim ako nije ugovorom s ugovarateljem osiguranja, odnosno ugovara­te­ljem reosiguranja izričito pis­­me­no drugačije ugovore­no”.

Dakle, posredničku provi­ziju bi trebao platiti osiguratelj s kojim će naš čitatelj, posredovanjem svoga posrednika, sklopiti ugovor o osiguranju. Na­ravno, ako posrednik zna da će s osigurateljem imati problema i natezanja, pogotovo ako s njim nije u stalnom poslov­nom od­no­su, on će tražiti od “S” da mu on plati proviziju. U ovom drugom slučaju to mora biti pismeno ugovoreno. Ovoj varijanti obično se pristupa kad se pos­rednik zadužuje da vodi i postupak naplate eventualnih šteta od osiguratelja. Što se pak tiče tre­nutka u kojemu posrednik stje­­če pravo na proviziju, riješeno je u st. 3. Na­vedenog članka: “Dru­štvo za posredovanje u osiguranju i reosiguranju, odnosno posrednik u osiguranju i reosiguranju pravo na proviziju stječe počet­kom važenja ugovora o osigu­ra­nju, odnosno ugovora o re­osi­guranju”.

Dakle, posredovanje, da bi posrednik stekao pravo na pro­viziju, bez obzira da li od osigu­ratelja ili ugovaratelja osigura­nja, mora biti uspješno obav­ljeno: posredovanje mora do­vesti do sklapanja ugovora o osiguranju i početkom važenja toga ugovora posrednik stječe pravo na isplatu provizije. Vi­sina provizije stvar je ugovora između posrednika i osigura­te­lja ili posrednika i ugovara­telja osiguranja. Trenutačno na tr­žiš­tu provizijske stope su od 8% do 20%od ugovorene pre­mije.