Likvidatore prvenstveno imenuju članovi društva, a u nekim slučajevima mogu biti imenovani i od strane suda
Temelj za početak postupka likvidacije je nastajanje razloga za prestanak društva, osim u slučajevima kada likvidacija nije potrebna. Likvidacija nije potrebna u slučajevima kada se:
- nad društvom otvori stečajni postupak
- društvo pripaja, odnosno spaja s drugim društvom
- kada društvo nema imovine (ako se naknadno ustanovi postojanje imovine – provodi se likvidacija).
Tvrtka društva u likvidaciji
Po prijavi, a zbog kojeg od razloga koje smo gore naveli, trgovački sud donosi odluku o upisu otvaranja postupka likvidacije društva u sudski registar. Nakon toga upisa u tvrtku (znači kao dodatak nazivu) društva mora se unijeti dodatak: “u likvidaciji“. Na taj način trećima je data na znanje promjena cilja društva i članova uprave. Sama likvidacija nema utjecaja na odnose trećih osoba s društvom, osim ako to proizlazi iz naravi samoga posla ili je to za neke poslove posebno propisano. Znači, nakon otvaranja likvidacije dolazi do promjene tvrtke društva na način da će glasiti npr. umjesto Naziv d.o.o. – Naziv d.o.o. u likvidaciji.
Subjekti likvidacije
Likvidaciju provode članovi uprave društva koji se nazivaju likvidatori. Likvidatori vode poslove društva za vrijeme likvidacije, osim ako se društvenim ugovorom ili odlukom članova društva likvidatorima ne imenuju jedna ili više drugih osoba. Likvidatori, pa čak i kada je riječ o članovima uprave, nisu uprava kao organ društva, već djeluju kao osobe koje su imenovane likvidatorima ili tako djeluju jer su do postupka likvidacije bili članovi uprave.
Znači, likvidatore prvenstveno imenuju članovi društva, a to mogu učiniti na dva načina:
1. Odlukom donesenom na skupštini društva,
2. U pisanom obliku ili odgovarajućom odredbom društvenog govora (ako je u trenutku nastanka razloga za prestanak društva odgovarajuća odredba o imenovanju likvidatora postojala u društvenom ugovoru).
Likvidatori mogu biti imenovani i od strane suda i to u slučajevima:
1. Upisa likvidatora po službenoj dužnosti – kada i nakon ponovljenog poziva suda, u ostavljenom roku, uprava ne postupi po njegovu zahtjevu da podnese prijavu za upis nastanka razloga za prestanak društva u sudski registar,
2. Na prijedlog članova društva koji imaju poslovne udjele koji čine minimalno 1/10 temeljnog kapitala društva i/ili nadzornog odbora (ako ga društvo ima) – u izvanparničnom postupku sud će usvojiti prijedlog ako postoji važan razlog te je ovlašten donijeti dvije različite odluke; o imenovanju likvidatora uz postojeće likvidatore ili umjesto postojećih likvidatora.
Likvidatori koje imenuje sud imaju pravu na primjerenu naknadu troškova koje su imali kao likvidatori i isplatu nagrade za obavljeni rad. Ukoliko se o tome ti likvidatori i članovi društva ne slože, odluku o naknadi troškova i nagradi za rad donosi sud u izvanparničnom postupku.
Sudu se mora podnijeti prijava za upis imenovanih prvih likvidatora i njihovih ovlaštenja za zastupanje u sudski registar, kao i svaka promjena likvidatora i njihovih ovlaštenja za zastupanje.