• Nastavljamo s temom troškova koji nisu porezno priznati i ovog tjedna:

7. Troškovi rezerviranja

Troškovi rezerviranja za rizike i troškove su porezno nepriznati rashodi, osim u slučajevima:

- rezerviranja za otpremnine – za otpremnine s osnove otkaza ugovora o radu, odlaska u mirovinu, u slučaju ozljede na radu ili profesionalne bolesti, uz uvjet da je iznos rezerviranja utemeljen na iznosima otpremnina utvrđenim kolektivnim ugovorom, ugovorom o radu ili pravilnikom o radu.

- rezerviranja za troškove obnavljanja i sanaciju prirodnih bogatstava – priznaju se kao rashod samo kada postoji zakonska ili druga obveza, kao rezultat sadašnjih ili prošlih aktivnosti vezanih uz iskorištavanje ili zaštitu prirodnih bogatstava, kada je vjerojatno da će podmirenje obveze zahtijevati nastanak troška.

- rezerviranja za troškove u jamstvenom roku – kada je ugovorom zajamčeno otklanjanje nedostataka u jamstvenom roku i kada ne postoji osnova da se nastali troškovi naplate od trećih osoba. Iznos rezerviranja utvrđuje se prema iskustvenim spoznajama u tom poslu. Rezerviranje se ukida po isteku jamstvenog roka.

- rezerviranja po započetim sudskim sporovima – za sporove pokrenute do 15. dana prije podnošenja porezne prijave, u visini utužene svote uvećane za pripadajuće troškove spora, bez kamata. Rezerviranje se ukida po donošenju presude.

Treba naglasiti da rezervacija, ukoliko je porezno priznati rashod, predstavlja samo vremensku odgodu plaćanja poreza na dobit jer, po isteku osnove za postojanje iste, postaje prihod.


8. Vrijednosna usklađenja

Potraživanja od kupaca – vrijednosna usklađenja po osnovi ispravka vrijednosti potraživanja od kupaca priznaju se kao rashod ako je od dospijeća potraživanja do kraja prošle godine proteklo više od 120 dana, a ista nisu naplaćena do petnaestog dana prije dana podnošenja porezne prijave poreza na dobit. Pritom se podrazumijeva da je poduzetnik poduzeo sve radnje da sporno potraživanje naplati, o čemu trebaju postojati dokazi (utuženje, nagodba, dužnik u postupku sanacije ili stečaja).

Izuzetak su zastarjela potraživanja do 5.000,00 kuna, koja se slobodno mogu otpisati ukoliko dužnik nije fizička osoba. Ukoliko otpis potraživanja nije moguće opravdati po navedenim kriterijima, isto ne predstavlja porezno priznati rashod.

Zalihe – otpis zaliha porezno se priznaje samo do visine propisane odlukom Hrvatske gospodarske komore, odnosno Hrvatske obrtničke komore. Ukoliko nastupi šteta na zalihama (požar, poplava, istek vijeka uporabe itd.), o tome je potrebno napraviti zapisnik i prijaviti isti na poreznu upravu. U suprotnom se nastali rashodi neće porezno priznati i trebati će obračunati PDV na nabavnu vrijednost uništene robe.

Financijska imovina (dionice, udjeli) – vrijednosno usklađenje financijske imovine porezno se priznaje samo do iznosa troška stjecanja. Ukoliko se radi o udjelu u firmi koja je u stečaju, vrijednosno usklađenje je u cijelosti porezno priznati rashod.