Američki dolar uživa puno povjerenje investitora. Unatoč činjenici da su tijekom prošlog tjedna bili objavljeni vrlo loši gospodarski pokazatelji za SAD, američka valuta se bez veći problema držala unutar raspona od 1,29-1,26 za euro.

Indeks povjerenja potrošača u SAD-u je tijekom veljače pao na povijesno nisku vrijednost od 25. To je treći mjesec uzastopce da povjerenje potrošača pada. Vrijednost indeksa koji se odnosi na procjenu sadašnje situacije je pao sa 29 na 21, dok je vrijednost indeksa koji se odnosi na buduća očekivanja pao sa 42 na 27. Narudžbe za dugotrajnom imovinom su tijekom siječnja na mjesečnoj razini pale za 5,2 posto; tržište je očekivalo pad od 2,5 posto. Objavljena je druga procjena BDP za SAD za posljednji kvartal prošle godine. Revidirani podaci pokazuju kvartalni pad bruto društvenog proizvoda od 6,2 posto, znatno iznad očekivanih -5,4 posto.

Japanski jen je tijekom prošlog tjedna bio pod velikim pritiskom. U odnosu na dolar je pao s 93 na 98, dok je u odnosu an euro kliznuo sa 120 na 125. Japanska industrijska proizvodnja je tijekom siječnja zabilježila pad na mjesečnoj razini od 10 posto, dok je na godišnjoj razini taj pad iznosi nevjerojatnih 30,8 posto. Nakon što je japanski bruto društveni proizvod tijekom posljednjeg kvartala 2008. godine snažno pao, investitori očekuju nastavak slabljenja japanskog jena.

Švedska kruna je također bila žrtva lošeg bruto društvenog proizvoda. Tijekom zadnjeg kvartala prošle godine BDP je pao na godišnjoj razini 4,9 posto, više od tržišno očekivanih -2,0 posto. Švedska kruna se našla pod velikim pritiskom, te je u odnosu na euro pala na rekordnih 11,60, što na kunu iznosi 0,64. S obzirom da se tijekom travnja očekuje spuštanje kamatne stope na krunu za 50 b.p. na 0,50 posto, švedska valuta će i nadalje biti pod velikim pritiskom. Trenutna kamata na krunu od 1,00 posto je najniža od kada se vodi evidencija o istoj (1907. godine).

Hrvatska narodna banka je krajem tjedna na domaćem deviznom tržištu intervenirala. Ovaj put je bila na strani kupnje eura. Potez je bio donekle očekivan. Nakon što je poslovnim bankama oslobodila oko 1,2 milijarde eura, te je restriktivnom monetarnom politikom podigla kratkoročne kamatne stope na kunu do 40 posto, Hrvatska narodna banka je odlučila otkupiti oslobođene eure od banaka i plasirati svježu kunske likvidnost na međubankarsko tržište. Na intervenciji je otkupljeno 330 milijuna eura po prosječnom tečaju 7,4190, čime je u sustav pušteno oko 2,4 milijarde kuna. HNB je ovim potezom ojačao svoje devizne rezerve, plasirao svjež novac u sustav, te „spustio“ tečaj ispod 7,40. Kako su kamatne stope i dalje vrlo visoke, a razdoblje održavanja obvezne rezerve sve kraće, za očekivati je da će se pritisak na jačanje kune nastaviti i ovaj tjedan, a nije isključena mogućnost još jedne devizne intervencije na nižem tečaju.