Dodatno povećanje količine raspoloživih dolara, nedvojbeno, negativno utječe na vrijednost dolara

Vrlo volatilan tjedan je za nama. Američki dolar je u odnosu na euro fluktuirao od 1,37 do 1,40, odnosno na kunu od 5,35 do 5,25.

Neizvjesnost oko novih mjera, već ionako vrlo ekspanzivne monetarne politike, bila je glavni pokretač međuvalutarnih odnosa. Dodatno povećanje količine raspoloživih dolara, nedvojbeno, negativno utječe na vrijednost dolara. FED se nada kako će veća količina dolara potaknuti inflaciju i potrošnju. Tada će biti pitanje trenutka kada će  investitori „okrenuti ploču“ i započeti priču o rastu kamatne stope.

Zbog inflatornih pritiska, na sveopće iznenađenje, kineska središnja banka je podigla kamatnu stopu. Svako povećanje kamatne stope najčešće rezultira usporavanjem gospodarskog rasta zbog čega će australski dolar biti pod pritiskom, budući da je Kina njihov najvažniji trgovinski partner.

Velika Britanije provodi sličnu monetarnu politiku kao i SAD, što ponajviše utječe na vrijednost funte koja je oslabila na euro za 2 posto, sa 0,87 na 0,89. Britanska vlada je najavila rezanje javne potrošnje zbog čega bi oporavak ekonomije mogao doći pod znak pitanja, što opet nije dobar ishod za funtu. U odnosu na kunu funta je oslabila ispod 8,30.

Ministarstvo financija je nakon jednog tjedna pauze, ponovno održalo aukciju trezorskih zapisa. Interes investitora je bio velik, što se najbolje vidi po prispjelim ponudama. Za kunske trezorske zapise investitori su ponudili 624 milijuna kuna, dok za one nominirane u eurima 55 milijuna eura. Ovakav interes je bio očekivan s obzirom da je na međubankarskom tržištu gotovo 5 milijardi kuna viška. Ministarstvo je odlučilo upisati 372 milijuna kuna i 26,5 milijuna eura.

Prinos na kunske trezorske zapise s dospijećem od jedne godine je neznatno pao na 4,16 posto. Isto se dogodilo i s godišnjim trezorskim zapisom nominiranom u eurima čiji je prinos pao na 2,99 posto. Tečaj eura i kune se tijekom prošlog tjedna kretao unutar uskog raspona 7,32 – 7,34.