• Ako ugovaratelj osiguranja zanemari navedene obveze i sklopi ugovor s drugim osigurateljem, izlaže se opasnosti da će platiti premiju novom osiguratelju, ali i da će morati platiti premiju starom osiguratelju po starom ugovoru

«Imam sklopljen ugovor o osiguranju kompletne imovine i svojih djelatnika za svoje poduzeće (d.o.o. ukupna premija osiguranja iznosi 29.345 kuna) kod osiguratelja X.  Kako sam imao negativno iskustvo kod plaćanja štete u jednom slučaju, to bih htio raskinuti ugovor s tim osigurateljem i osigurati se kod drugoga, koji mi je ponudio bolje uvjete, a i ne bije ga glas da komplicira kad treba platiti štete…Na polici osiguranja stoji da je ugovor sklopljen s početkom trajanja od 1. siječnja 2008. g.  i da traje do 1.  siječnja __________. Premija dospijeva svakoga 1.  siječnja… Što mi je učiniti da raskinem ugovor? Kakve su mi posljedice ako ipak sklopim ugovor s  drugim  osigurateljem?».

U ovom slučaju  radi  se o ugovoru o osiguranju sklopljenom na neodređeno vrijeme, kod kojega je početak trajanja ugovora (1.  siječnja 2008. g. ) određen, ali nije određeno vrijeme kad prestaje.

Takvi ugovori prema Zakonu o obveznim odnosima (Narodne novine br.  35/05) mogu se otkazati, što može učiniti i osiguratelj i ugovaratelj osiguranja.  Razlog otkazivanja ugovora nije bitan i ne mora se navoditi.  Međutim, Zakon strogo vodi računa o postupku otkaza, kojega ugovorne strane moraju poštivati.  Prema čl.  946.  st.  2., ugovorna stranka koja želi otkazati takav ugovor mora obavijestiti pisanim putem drugu stranu i to «…najkasnije tri mjeseca prije dospjelosti premije«. 

U konkretnom slučaju to znači da se predmetni ugovor mogao otkazati najkasnije s datumom 30.  rujna.  S obzirom da to nije učinjeno, ugovor ostaje i dalje na snazi i moći će se otkazati tek idućeg 30. rujna 2010. g.

Ako ugovaratelj osiguranja zanemari navedene obveze i sklopi ugovor s drugim osigurateljem, izlaže se opasnosti da će platiti premiju novom osiguratelju, ali i da će morati platiti premiju starom osiguratelju po starom ugovoru.  Naravno, ako stari osiguratelj bude tražio plaćanje premije.  Drugim riječima, za cijelu 2010. g.  postojala bi dva ugovora o osiguranju, što bi imalo za posljedicu  dvostruko osiguranje, kod kojega osiguranik može dobiti, u slučaju štete, od oba osiguratelja, maksimalno onoliko koliko iznosi šteta, a premiju mora platiti svakom osiguratelju, znači nepotrebno plaćanje  dvostruke premiju.

Naprijed navedeno ne vrijedi za osiguranje života i osiguranje radnika od posljedica nezgode, što znači da se ti ugovori raskidaju po posebnim odredbama ZOO: osiguranje života – u sl.  neplaćanja premije osiguratelj može otkazati ugovor o osiguranju, po istom postupku koji smo naveli kod osiguranja imovine.
Ali ako je ugovaratelj osiguranja platio premiju za najmanje tri godine–osiguratelj je dužan izvršiti kapitalizaciju osiguranih svota, a ugovaratelj osiguranja ima pravo tražiti otkup osiguranja. 

Osiguranje od posljedica nezgode može se otkazati u bilo koje vrijeme.  Za osiguranje života i osiguranje od nezgode vrijedi odredba Zakona ( čl.  969. st. 1.  ) po kojoj osiguratelj premiju ne može naplatiti sudskim putem.