Ulaskom Hrvatske u EU inozemni osiguratelji moći će izravno i u Hrvatskoj prodavati svoje osigurateljne proizvode pod uvjetima i po cijenama koje će sami slobodno određivati
Čitatelj Č.S. nam šalje stranicu najnovijeg ADAC-ovog časopisa „ ADAC Motorwelt“ iz koje se vidi da jedan njemački osiguratelj nudi „potpuno kasko osiguranje motornog vozila i obvezno osiguranje od odgovornosti zajedno za samo 99 eura premije godišnje“.
Naravno, ta stranica je bila samo ilustracija njegovom vrlo interesantnom pitanju zašto je u Njemačkoj jedno i drugo osiguranje,“...gotovo osam puta jeftinije nego kod nas...“ , iako bi trebalo biti, po njegovom mišljenju, drugačije, s obzirom na standard naših vozača. Dok se to ne dogodi, pita: može li on „uvesti osiguranje iz inozemstva, jer ako uvozimo sve i svašta, zašto ne bi mogli i osiguranje?“
Uz mali ispravak njegovog navoda, jer se ponuda takvog paketa nudi ne po cijeni od 99 eura, već po cijeni „počevši od 99 eura“ (ab 99 €/Jahr), što sugerira na postojanje više kombinacija i više vrsta pokrića, s premijama koje mogu biti različite od paketa do paketa i od osiguratelja do osiguratelja, ostaje činjenica da je osiguranje motornih vozila u Hrvatskoj skuplje nego u nekim razvijenijim zemljama članicama Europske unije.
Naravno da za to ima mnogo razloga. Prvo, materijalne štete na vozilima su i dalje jeftinije u Njemačkoj nego u Hrvatskoj jer su i vozila – poznato je - jeftinija.
Osim toga, servisna mreža i tehnika popravka razvijenija je nego u Hrvatskoj, što omogućuje brži i jeftiniji popravak. Tu prednost ne mogu anulirati ni nešto niže cijene rada naših servisera.
Drugo, naknada za neimovinske štete (ozljede, smrt) u Hrvatskoj su dosegle, a kod manjih ozljeda i prešle, iznose koje plaćaju osiguratelji u Njemačkoj.
Treće, konkurencija između osiguratelja je puno veća nego u Hrvatskoj, gdje u osiguranju od automobilske odgovornosti takve konkurencije još uopće nema.
Četvrto, osiguratelj čiju ponudu čitamo spada u jednu vrstu osiguratelja kojih u Hrvatskoj nema (tzv. direktni osiguratelji, koji posluju bez posrednika i bez troškova akviziterske provizije).
No, na slobodan „uvoz“ inozemnog osiguranja naš čitatelj će još morati pričekati dok Hrvatska ne postane punopravna članica Europske unije. Tad će i za naše tržište vrijediti europsko načelo slobode pružanja usluga i u osiguranju i tad će inozemni osiguratelji moći izravno i u Hrvatskoj prodavati svoje osigurateljne proizvode pod uvjetima i po cijenama (premijama) koje će sami slobodno određivati (v. čl. 82. st.1. u vezi s čl. 305. st. 1. Zakona o osiguranju).
Do tada – treba se potruditi pronaći kod nas osiguranje po cijeni koja će biti najpovoljnija, makar razlika između dva osiguratelja bila i samo nekoliko stotina kuna.