• Stopa inflacije u Kanadi je tijekom veljače bila viša od očekivane zbog čega raste pritisak za podizanjem kamatne stope, čime kanadska valuta postaje atraktivnija za ulaganje

Euro je opet pod velikim pritiskom. Sapunica oko grčkog duga se nastavila i tijekom prošlog tjedna. Euro je u odnosu na dolar pao do 1,3500, odnosno dolar je na kunu ojačao do 5,37. Nesigurnost oko toga da li će Atena uspjeti osigurati financijsku pomoć Europske komisije glavni je razlog globalnog slabljenja eura. Najava grčkog premijera da će zatražiti pomoć od strane Međunarodnog monetarnog fonda, ukoliko se članice Eurozone ne dogovore, također se negativno odrazila na vrijednost eura.

Pored dolara, prošli je tjedan na svjetskom deviznom tržištu značajno ojačao i švicarski franak. On je u odnosu na euro probio sve razine podrške, te se zaustavio na 1,4320, odnosno na kunu na 5,06. Očigledno je došlo do promjene dosadašnjih stavova unutar švicarske središnje banke, budući da je dosadašnja retorika išla u prilog slabijeg franka. Član upravnog odbora Danthine je izjavio kako se švicarski potrošači i kompanije moraju pripremiti na povećanje troškova zaduživanja i nešto snažniji tečaj franka. Franak je u odnosu na euro dosegnuo najviši tečaj u posljednjih 17 mjeseci.

Kanadski dolar je u odnosu na euro dosegnuo najviši tečaj u nešto više od dvije godine. Za jedan euro je potrebno izdvojiti „samo“ 1,38 „kanađana“, odnosno na kunu vrijedi nešto više od 5,25 kuna. Stopa inflacije u Kanadi je tijekom veljače bila viša od očekivane zbog čega raste pritisak za podizanjem kamatne stope, čime kanadska valuta postaje još atraktivnija za ulaganje.

Na domaćem tržištu tečaj eura i kune se kretao unutar vrlo uskog raspona od 7,25 do 7,26. Na prošlotjednoj aukciji Ministarstvo financija je upisalo 821 milijun kunskih i 14 milijuna eura valutnih trezoraca. Prinosi na trezorske zapise se nisu značajnije promijenili. Ukupan kratkoročni dug države sada iznosi 12,16 milijardi kuna i 1,495 milijardi eura.