U SAD-u vlada razdoblje nacionalizacije na američki način. Američka središnja banka je nakon hipotekarnih divova Freddie&Fannie odlučila pod svoje skute staviti i osiguravatelja AIG(American International Group). Razlog je isti kao i kod prethodna dva diva, AIG je prevelik da bi propao. Eto, na ovaj način je predsjednik FED-a kupio sebi mjesto na utakmicama Manchester Uniteda čiji je AIG sponzor. Šalu na stranu, situacija je bila vrlo ozbiljna da bi FED dopustio krah osiguravatelja, koji bi za sobom vrlo vjerojatno povukao veliki broj financijskih institucija i dodatno produbio financijsku krizu. Federalne rezerve su preuzele 79,9 postotni udio u AIG. Za uzvrat su dale kredit od 85 milijardi dolara kojega bi AIG trebao vratiti prodajom svoje imovine i organizacijskih jedinica. Sada se sigurno djelatnici Lehman Brothersa pitaju zašto FED nije i njih spasio, odnosno gdje je granica veličine koju Američka središnja banka smatra ključnom da posudi novce. Pitanje koje se postavlja je da li će tih 85 milijardi dolara biti dovoljno da se AIG izvuče. Krajem lipnja AIG je imao oko 970 milijardi obveza, dok su njegove podružnice još imale dodatnih 450 milijardi obveza. Vrlo je vjerojatno da će vlada SAD-a prvenstveno prodavati imovinu AIG-a kako bi namirila svoja potraživanja, dok će sanacija i ponovni razvoj kompanije biti u drugom planu. Inače, Američka središnja banka je na prošlotjednoj sjednici jednoglasno ostavila ključnu kamatnu stopu na dolar na dosadašnjih 2,00 posto. Ovim potezom je veliki broj investitora ostao negativno iznenađen, jer se zbog sveopće situacije na financijskom tržištu, s gotovo 100 postotnom vjerojatnošću, očekivalo spuštanje kamate za 25 b.p.
Američka središnja banka i ostale vodeće središnje banke svijeta ubrizgale su u koordiniranoj akciji milijarde dolara na novčano tržište s ciljem smirivanja postojeće situacije. Kamatna stopa na dolar na međubankarskom tržištu je za kratkoročne pozajmice u jednom trenutku iznosila gotovo 9 posto. Američka vlada je predložila paket mjera za spašavanje situacije čija je vrijednost oko 700 milijardi dolara- čeka se odobrenje Kongresa.
Prošli tjedan je bila provedena anketa u kojoj su sudjelovali analitičari iz vodećih svjetskih banaka. Anketa je pokazala da većina analitičara očekuje da će Europska središnja banka do kraja ove godine ostaviti kamatnu stopu na euro na dosadašnjih 4,25 posto, dok bi prema mišljenju analitičara tijekom prvog kvartala 2009. godine mogla smanjiti kamatu za 25 b.p. Što se tiče dolara, očekuje se zadržavanje sadašnje kamate od 2,00 posto do sredine 2009. godine nakon čega bi FED mogao povećati kamatu za 25 b.p. Anketa je pokazala da 29 od 57 analitičara očekuje da će ova financijska kriza trajati između 6 i 12 mjeseci. Njih 18 smatra da će kriza trajati duže od godine dana a samo 10 ih smatra kako će kriza završiti u periodu od tri do šest mjeseci.