Američki dolar i euro su u posljednja dva tjedna prošli put od 1,5450 do 1,5800, pa opet natrag do 1,5450. Vrlo volatilno razdoblje začinjeno je velikim brojem ekonomskih pokazatelja i nervozom na financijskom tržištu.
Unatoč činjenici da njemačka ekonomija raste po najvišoj kvartalnoj stopi u posljednjih 12 godina, povjerenje potrošača ne pokazuje znakove optimizma. Strah od inflacije i krize na tržištu kredita glavni su razlozi narušenog povjerenja potrošača. Diljem Europe potrošači su suočeni s konstantnim rastom cijena goriva i hrane. Samo je u Njemačkoj cijena goriva na godišnjoj razini viša za 8,8 posto, dok su cijene prehrambenih proizvoda više za 7,1 posto. Državni ured za statistiku Njemačke je u nedavnom izvješću napomenuo kako je potrošnja stanovništva, koja inače čini oko 60 posto BDP-a, posljednjih mjeseci sudjelovala s vrlo malim udjelom u rekordnom kvartalnom rastu BDP-a. Stopa nezaposlenosti u Njemačkoj je u svibnju iznosila 7,9 posto, odnosno u Njemačkoj je trenutno 3,3 milijuna ljudi nezaposleno. Prvi puta od ožujka 2006. godine broj nezaposlenih se povećao, što je bilo suprotno očekivanjima koja su predviđala smanjivanje ukupne razine nezaposlenosti.
Poslovni optimizam u Francuskoj je na najnižoj razini u posljednje dvije i pol godina zbog usporavanja globalne ekonomije uslijed koje se je smanjila količina narudžbi za francuskom robom. Pored proizvođača, u Francuskoj je i povjerenje potrošača u padu tako da je opća situacija u Francuskoj prilično zabrinjavajuća.
Američki dolar je sredinom tjedna dobio dodatni vjetar u leđa nakon objave podatka o broju novosagrađenih stambenih jedinica tijekom travnja. Porast je bio iznad tržišnih očekivanja, odnosno izgrađeno je ukupno 526,000 kuća. Zanimljivo je pitanje jednog analitičara „Tko to kupuje kuće?“, s obzirom da je povjerenje potrošača u SAD-u na najnižoj razini u posljednjih 16 godina. Indeks kojim se mjeri njihov optimizam je pao na 57,2, daleko ispod očekivanih 60,0. Narudžbe za američkom robom su tijekom travnja pale, no taj pad je bio znatno manji nego što su to analitičari predviđali. Količina narudžbi je pala za 0,5 posto, a očekivao se pad od 1,0 posto. Kada se iz tih pokazatelja izuzmu narudžbe transportnog sektora i vojnog sektora narudžbe su povećane za 4,2 posto što je vrlo dobar pokazatelj za američko gospodarstvo. Dolar je također imao podršku investitora nakon objave podatka o rastu bruto društvenog proizvoda SAD-a za prvi kvartala. Druga, ujedno i finalna, procjena pokazala je da je američka ekonomija rasla po stopi od 0,9 posto, što je bilo više nego što su analitičari očekivali. Američko gospodarstvo je izbjeglo recesiju, a raslo je tijekom prvog kvartala brže nego tijekom prošlogodišnjeg zadnjeg kvartala, kada je rast iznosio 0,6 posto.