12.08.2015.
Za štetu odgovara vozač, a ne vlasnik vozila
“Prijatelju sam posudio uredno registrirano i osigurano vozilo. Kad mi ga je vraćao, zbog loše osvijetljenosti (večer), ogrebao je parkirano vozilo mog susjeda, s kojim sam i inače u lošim odnosima. Šteta može iznositi par stotina kuna, jer se doista radi o sitnoj ogrebotini. Uredno sam susjedu predao podatke o vozaču i o osiguranju. Međutim, on to ne prihvaća, inati se, psuje, galami i ne želi otići kod mog osiguratelja X, nego traži od mene naknadu štete i prijeti mi tužbom… A ako me tuži, bojim se da ću morati uzeti odvjetnika i time si uzrokovati troškove koji će biti veći nego sama šteta na susjedovu vozilu …”, E.S.
Vjerojatno su loši međususjedski odnosi razlog takvom ponašanju susjeda. No, njegovo traženje naknade štete od našeg čitatelja E.S.-a pravno je neutemeljeno. Naime, u čl. 1066. st.1. Zakona o obveznim odnosima određeno je: “Umjesto vlasnika stvari, i isto kao on, odgovara osoba kojoj je vlasnik povjerio stvar da se njome služi…”. Dakle, u slučaju našeg čitatelja oštećeni susjed ne mora prihvatiti uputu i obratiti se osiguratelju kod kojega je vozilo osigurano obveznim osiguranjem od odgovornosti za štetu. Međutim, on za naknadu štete ne može tužiti vlasnika vozila, E.S.-a, nego samo vozača kojemu je vlasnik povjerio (posudio) vozilo.
U svakom slučaju, taj vozač ima svojstvo osiguranika i šteta koju on prouzroči trećim osobama osiguranim vozilom pokrivena je osiguranjem. Ukoliko oštećeni susjed doista tuži vlasnika vozila E.S.-a ili vozača kojemu je E.S. povjerio/posudio vozilo, potrebno je da odmah izvijeste osiguratelja kod kojega je vlasnik vozila zaključio ugovor o osiguranju od automobilske odgovornosti i da ga pozovu ili da se umiješa u parnicu ili da preuzme parnicu. Drugim riječima, da im osiguratelj pruži pravnu zaštitu, što znači da naš čitatelj E.S. ne mora uzeti odvjetnika i stvarati si nepotreban trošak. No, preporučljivo je prijavu štetnog događaja osiguratelju podnijeti odmah, ne čekajući tužbu oštećenoga (to je uostalom obveza osiguranika utemeljena na odredbi čl. 941. Zakona o obveznim odnosima). Rok za prijavu nastanka štetnog događaja jeste tri dana od dana saznanja za nastupanje osiguranog slučaja, a nalazi se i u uvjetima osiguranja osiguratelja X.
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene