Odmah na početku da naglasimo da se aspirin (Andol, Aska, Acetilsalicilat, Vasopirin, Cardiopirin) nalazi na 9. mjestu najprodavanijih lijekova u Hrvatskoj, a na prvom mjestu kada su u pitanju lijekovi koji se mogu dobiti u ljekarnama bez recepta.

Aspirin se u prvom redu kod smanjenja bolova, visoke tjelesne temperature, a ima i protuupalnu ulogu. Sve više je sastavni dio terapije poslije srčanog i moždanog udara, a koristi se i kao preventiva da se tromboza krvnih žila smanji na što je moguću manju razinu. Naime, aspirin smanjuje djelovanje sljepljivanja trombocita (krvnih pločica), što je jedan od najčešćih problema kada je u pitanju nastanak tromboze.

Službeno, aspirin se koristi od 1899. godine. No, ima podataka da se acetilsalicilna kiselina koristila već od antičkog doba.

Već smo naveli da se aspirin najviše koristi kod bolova, povišene temperature i protiv zgrušavanja krvi.

Što se tiče bolova, više se ne preporučuje uzimati aspirin, jer njegove sekundarne komplikacije imaju više štete od ublažavanja bolova. Za bolove se sve više koriste preparati na bazi ibuprofena.

Aspirin se i dalje koristi za smanjenje povišene tjelesne temperature, ali treba voditi računa da se ne prekorači dozvoljena doza. Standardna doza jedne tablete aspirina se kreće između 300 i 325 mg. Preporučena doza je maksimalno 4 tablete dnevno. Tablete s manjom koncentracijom, od 75 do 100 mg, se koriste kao preventivna terapija sprječavanja nastanka tromboze.

Iako se aspirin uzima u velikom broju slučaja i često se uzima i bez konzultacija s liječnikom, treba reći da kod uzimanja aspirina postoje ozbiljne komplikacije. Tu je prije svega problem u probavnom sustavu kod akutnog ili kroničnog gastritisa ili ulkusa na želucu.

Kod uzimanja aspirina treba voditi računa i o interakciji između ostalih lijekova i aspirina. Tu su u prvom redu metotrexat te ostala antikoagulanta terapija (terapija koja na drugim osnovama sprječava zgrušavanje krvi).

Konačno, možemo reći da je aspirin lijek s velikim potencijalima, ali da se njegovo uzimanje treba kontrolirati i uzimati u konzultaciji s liječnikom da ne bi bilo više štete nego koristi.

Želite li postaviti pitanje dr. Jeliću za neki od narednih članaka, to možete učiniti na  [email protected]