04.12.2013.
Zajednička pričuva stambene zgrade i osiguranje
Naša čitateljica S.T. žali se na upravitelja stambene zgrade u kojoj ima u vlasništvu stan. Navodno je upravitelj sklopio ugovor o osiguranju i sebe imenovao „osiguranikom, te se prilikom isplate svakog odštetnog zahtjeva novčana sredstva uplaćuju na njegov žiro račun. Iznos premije se regresira iz pričuve. U slučaju djelomičnih šteta upravitelj uvjetuje sanaciju putem svojih ugovornih kooperanata bez mogućnosti nagodbe nas suvlasnika sa osiguravajućim društvom…. Na upit kome će se isplatiti šteta u slučaju eventualne buduće moguće totalne štete na mojem stanu uslijed uzroka pokrivenih policom osiguranja dobila sam odgovor da bi se ta sredstva uplatila na račun pričuve te time razmjerno postaju vlasništvo svih suvlasnika stambene zgrade …“.
Problem je očigledno dvostruk. Prvi - osiguranje zajedničkih dijelova zgrade. To osiguranje se zacijelo plaća iz sredstava zajedničke pričuve i osiguranik nipošto nije upravitelj zgrade već je osiguranik sama zgrada, a upravitelj zgrade djeluje kao opunomoćenik suvlasnika, u njihovo ime i za njihov račun (v. čl. 44.st. 1. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Narodne novine br. 91/ 96 i kasnije mnogobrojne izmjene). On je ugovorom između stanara (predstavlja ih i zastupa predstavnik stanara) i njega dobio određena ovlaštenja i određene obveze.
Njegova je obveza brinuti se o zgradi, održavanju, popravljanju i sl., pa u te obveze spada i sklapanje ugovora o osiguranju od opasnosti koje prijete zgradi. Premija se plaća iz pričuve. Upravitelj se brine oko organizacije popravaka i plaćanja troškova. A sve troškove koje priznaje osiguratelj naplaćuje u ime i za račun zgrade, na račun zgrade kojim on upravlja.
O svojim poslovima mora izvijestiti sve stanare, što i čini redovnim (polu)godišnjim izvješćem. Ukoliko stanari utvrde da ugovara poslove otklanjanja kvarova, šteta i sl. s kooperantima koji su nepovoljniji, mogu pozvati upravitelja na odgovornost i, sukladno ugovoru, tražiti raskid ugovora i izbor novoga upravitelja.
Drugi problem jesu i tzv. osiguranja privatnih stanova u zajedničkoj zgradi. Te ugovore u praksi također sklapa upravitelj, ali samo u ime i za račun vlasnika stana. Vlasnik stana plaća premiju osiguranja iz svojih sredstava. Naknada u slučaju šete na stanu, njegovom vlasništvu, isplaćuje se samo stanaru (on je osiguranik). Stanar ima pravo izvršiti popravak gdje i kod koga hoće, ali mu osiguratelj nije dužan platiti veću cijenu od one koju, u praksi uobičajeno, ima ugovorenu s upraviteljem. Tvrdnja upravitelja da bi u sl. totalne štete na stanu, koji je privatno vlasništvo, osigurnina bila uplaćena na račun zajedničke pričuve nejasna je, ali je vjerojatno mislio da se taj odgovor odnosi na dijelove (zidove?) zgrade koji su zajedničko vlasništvo svih stanara.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene