U prostoriji je potrebno utvrditi nivo osvijetljenosti i usporediti ga sa standardima. Ukoliko je osvjetljenje nedovoljno ili prejako, potrebno ga je korigirati i uzeti u obzir kod prijedloga rješenja.


Od 2012. u EU se ne pro­izvode rasvjetna tijela sa žar­nom niti. U trgovinama se još mogu naći stare zalihe ili uvoz iz zemalja koje nisu čla­nice EU. Ova teme se odnosi na zamjenu posto­jeće fluorescentne rasvjete (rasvjeta sa fluorescentnim cijevima) koja čini 70% pos­tojeće rasvjete, posebice u poslovnim i javnim objektima i tu postoji ogromni po­tencijal uštede.

Fluorescentne cijevi se ne mogu direktno priključiti na mrežu kao obične žarulje, već im treba prigušnica, a kod starije generacije pri­gušnica i starter (kod palje­nja je potreban viši napon - samo uz magnetske prigu­š­nice). Danas se sve više ko­riste elektronske pri­guš­nice.

Zamjenom magnetske pri­gušnice elektronskom os­t­varuje se ušteda na pot­rošnji električne energije i do 20% uz nepromijenjen iz­vor svje­tlosti. Ukoliko se izmjeni i tip cijevi (vezano za promjer cijevi, pojmovi koji se po­javljuju T5 (16 mm), T8 (26 mm),...) tada se ušteda uz ne­promijenjenu osvijetlje­nost može kretati i do 40% potrošnje električne ener­gije.

Daljnja pogodnost koja se javlja je rad bez treperenja, popravljeni cos fi (faktor sna­ge), niži troškovi održavanja.

Obilaskom prostorija u objektu i evidentiranjem ug­rađene rasvjete izradi se analiza i definira potencijal uštede. Ista tako je potrebno utvrditi način upravljanja, režim i sati rada, odnosno prosječno dnevno korištenje rasvjete.

U prostoriji je potrebno utvrditi nivo osvijetljenosti i usporediti ga sa standardima. Ukoliko je osvjetljenje nedovoljno ili prejako, pot­rebno ga je korigirati i uzeti u obzir kod prijedloga rje­šenja.

Važno je osigurati redo­vito održavanje i zamjenu oštećenih cijevi i prigušnice, te redovito čišćenje kako bi se osigurao projektirani nivo osvjetljenja. Povrat na za­m­jeni ovog tipa rasvjete se kreće od 4-7 godina, ovisno o satima rada rasvjete.