Zamjena starih kotlova kotlovima na biomasu (pelet, sječka) je prihvatljiva mjera zbog učinkovitosti jer im je stupanj učinkovitosti sličan onima na lož ulje ili plin, već zbog niže cijene energenata. Ušteda može iznositi i do 60%.
Zamjena starih konvencionalnih kotlova niskotemperaturnima i kondenzacijskim kotlovima (s ili bez promjene energenata) česta je mjera u termotehničkim sustavima. Većina konvencionalnih kotlova starosti je između 10 – 20 – 30 godina, imaju oštećenu izolaciju, oštećena ložišta, nereguliranu automatiku, sve skupa koje doprinosi nepotrebnoj povećanoj potrošnji energenata.
Stupanj učinkovitosti starih kotlova iznosi uobičajeno između 60-75% ovisno o vrsti energenata. Korištenjem novih niskotemperaturnih i kondenzacijskih kotlova može se uštedjeti od 15-30% energenata u odnosu na standardne kotlove.
Zamjena starih kotlova kotlovima na biomasu (pelet, sječka) je prihvatljiva mjera zbog učinkovitosti jer im je stupanj učinkovitosti sličan onima na lož ulje ili plin, već zbog niže cijene energenata. Ušteda može iznositi i do 60% u troškovima grijanja i pripreme tople vode. Korištenje kotlova na biomasu značajno doprinosi očuvanju životne sredine i ekološki su izuzetno prihvatljivi.
Dizalice topline koriste i do 75% i više “besplatne” energije sadržane u okolini i njihovom upotrebom mogu se ostvariti značajne uštede u troškovima grijanja, smanjenje potrošnje energenata za proizvodnju toplinske energije, povećanje energetske učinkovitosti sustava grijanja, kao i smanjenje negativnog utjecaja na okolinu. Osim za grijanje i hlađenje prostora mogu se koristiti i za hlađenje i pripremu potrošne tople vode.
U hidraulički neuravnoteženim sustavima grijanja često se događa da nisu ispunjeni uvjeti komfora u pojedinim prostorijama. Neke su prostorije previše zagrijane (bliže cirkulacijskoj pumpi), dok je u udaljenijima temperatura često niže od optimalne. Ovaj problem može riješiti uravnoteženjem pritiska i protoka i hidrauličnim sustavima grijanja ugradnjom balansnih ventila u kombinaciji sa ugradnjom termostatskih ventila na postojeća grijaća tijela, čime se omogućuje regulacija temperature unutar prostorije.