Dolar je ispod 1,50. Kapitulirali su svi oni koji su igrali na slabiji dolar. Američka valuta je u odnosu na euro ojačala do 1.4820, što je najviša vrijednost u posljednjih šest mjeseci. Euro je pokleknuo u petak, kada je doživio najveći dnevni pad od siječnja 2001. godine. Dolar je jači za pet centi i trgovci devizama se sada pitaju do kada može trajati ovaj uzlet dolara. Inače, euro je prije nešto manje od mjesec dana vrijedio 1.6040, odnosno od listopada 2000. godine euro je u odnosu na dolar ojačao za gotovo 95 posto, naime tada je euro bio na dnu – 0.8225.
Prema posljednjim anketama provedenim od strane agencije Reuters, većina trgovaca devizama smatra da je vrhunac eura za nama, odnosno da će niža cijena nafte u kombinaciji s usporavanjem gospodarskog rasta euro zone rezultirati slabijim eurom. Većina analitičara vidi euro u odnosu na dolar u periodu od šest mjeseci na 1.50, odnosno u periodu od godine dana na 1,44. Prognoze se nisu značajnije promijenile od posljednje ankete kada su se prognoze tečaja kretale, za šest mjeseci oko 1.50, odnosno na godinu dana 1.45. Jedina značajnija promjena je u broju analitičara koji očekuju rast eura iznad 1.60. U srpnju je njih 18 od 65 očekivalo rast eura iznad 1.60, dok je sada taj broj smanjen na njih 10 od ukupno 61 anketiranog analitičara. U narednom periodu buduća kretanja najznačajnijeg valutnog para će najviše ovisiti o kretanju kamatnih stopa. Naime, analitičari očekuju da će Europska središnja banka u posljednjem kvartalu ove godine morati smanjiti kamatnu stopu na euro, budući da ekonomija euro zone značajno posustaje, a inflatorni pritisci se smanjuju. S druge strane, analitičari očekuju da će Američka središnja banka zbog sve jačeg gospodarskog rasta biti primorana na suprotni korak, odnosno na podizanje kamatne stope na dolar.
Pored kamatnih stopa na kretanja valutnih tečajeva imati će utjecaj i cijena nafte. Ukoliko se ona uspije održati na sadašnjoj relativno niskoj razini, središnje banke koje su usredotočene na inflaciju, kao što je Europska središnja banka, bi se mogle konačno posvetiti poticanju gospodarskog rasta. S druge strane niža cijena nafte smanjila bi troškove američkih kompanija, zbog čega bi prema mišljenju analitičara, američka ekonomija dobila dodatni poticaj. Trenutna situacija oko nafte je dosta složena zbog sukoba u Gruziji, te početka sezone uragana u Meksičkom zaljevu.
U svakom slučaju dolar više nije valuta s negativnim predznakom, a bit će posebno zanimljivo vidjeti kako će tržište reagirati ukoliko se nad američko tržište opet nadviju oblaci neizvjesnosti zbog nedavne krize financijskog tržišta.
16.08.2008.