11.03.2015.
Zastara prava iz ugovora o osiguranju vikendice
„Negdje u siječnju 2012. g. (3. siječnja, prema izjavi moga susjeda) bura mi je otvorila nekoliko škura na prozorima vikendice u mjestu Š. na otoku P. i porazbijala stakla, te skinula žljebove s krova. Kako živim i radim u Nj., susjed mi je telefonom javio o oštećenju i ja sam ga zamolio da na moj račun popravi štetu i zamijeni stakla. Ukupna šteta nije velika, iznosi 14.000,00 kuna, što sam ja susjedu nadoknadio. Vikendica je inače bila osigurana od požara i nekih drugih opasnosti, kao što je vjetar, oluja i sl., kod osiguratelja X. Kako sam osobno tek ove godine, 15. siječnja došao u Hrvatsku, javio sam se osiguratelju, priložio račune ispunio prijavu štete i zatražio isplatu. Nažalost, osiguratelj mi je odbio isplatiti odštetu jer da nisam prijavio štetu u roku od tri dana, kako propisuje Zakon, a osim toga da je nastupila zastara moga prava, pošto je od nastanka štete prošlo više od tri godine …Nije mi toliko stalo do tih 14.000 kuna, ali već godinama plaćam osiguranje i nikad nisam imao štetu, pa prvi put…ovako…“, žali se naš čitatelj Z.U.
Ako pođemo od ovoga zadnjeg stavka iz upita našeg čitatelja, koji se odnosi na lojalnost osiguratelju, onda je dobro znati, a to sigurno znaju i kod njegovog osiguratelja, da zastara ne znači gubitak prava, već gubitak sudske zaštite toga prava. Drugim riječima, Z.U. i dalje ima tzv. prirodno pravo na isplatu osigurnine, a osiguratelj ima prirodnu obvezu platiti osigurninu. Osiguratelj, ako želi, može isplatiti osigurninu i time ne krši niti jedan propis. Ali, očito je iluzorno očekivati da bi osiguratelj u privatnom vlasništvu, to mogao učiniti dragovoljno.
Protekom trogodišnjeg roka zastare Z.U. bi izgubio sudsku zaštitu svoga prava i ne bi mogao tužiti osiguratelja na izvršenje njegove obveze. Rekli smo „izgubio bi”, jer u konkretnom slučaju, ako prihvatimo kao datum štete 3. siječnja 2012.g. (mislim da su izjava susjeda i računi popravka vjerodostojni dokazi, uz uvjet da je tog dana puhao vjetar jačine navedene u uvjetima osiguranja, što se dokazuje izvješćem meteorološke službe), zastara prava na isplatu osigurnine nije nastupila. Naime, odredbom čl.234. st.1. Zakona o obveznim odnosima jeste predviđen zastarni rok od tri godine, ali se taj rok računa od „prvog dana poslije proteka kalendarske godine u kojoj je tražbina nastala“, dakle, trogodišnji zastarni rok u slučaju Z.U.-a počeo je teći 1. siječanja 2013. i završit će tek 1. siječnja 2016. g.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene