S obzirom da se smatra da zemljišna knjiga istinito i potpuno odražava činjenično i pravno stanje nekretnine, pravno je zaštićen stjecatelj nekog prava na nekretnini koji je u dobroj vjeri postupao s povjerenjem u zemljišne knjige
Temelj zaštite povjerenja u zemljišne knjige upravo je činjenica njihove javnosti te potpunosti i istinitosti. Svrha načela povjerenja u zemljišne knjige je zaštita trećih poštenih osoba koje su postupale s povjerenjem u potpunost i istinitost zemljišnoknjižnog stanja, a kada se zemljišnoknjižno stanje razlikuje od onog stvarnog, zbiljskog pravnog stanja određene nekretnine. Ta zaštita djeluje u smislu zaštite povjerenja u istinitost – zaštita kada se zemljišnoknjižno stanje razlikuje od izvanknjižnog zbog nevaljanog, neistinitog upisa, to jest kada je u zemljišnim knjigama upisan netko tko nije stvarni nositelj toga prava i zaštite povjerenja u potpunost – zaštita kada je zemljišnoknjižno stanje nepotpuno, jer nisu upisana sva prava i pravne činjenice vezano za određenu nekretninu.
Obzirom da se smatra da zemljišna knjiga istinito i potpuno odražava činjenično i pravno stanje nekretnine, pravno je zaštićen stjecatelj nekog prava na nekretnini koji je u dobroj vjeri postupao s povjerenjem u zemljišne knjige. Postupanje u dobroj vjeri podrazumijeva da stjecatelj nije znao niti je, obzirom na okolnosti, imao dovoljno razloga posumnjati da ono što je upisano u zemljišnoj knjizi nije potpuno ili da je različito od izvanknjižnoga stanja. Pri tome treba objasniti da se ne može nikome prigovoriti nedostatak dobre vjere samo zato što nije istraživao izvanknjižno stanje.
Posebno napominjemo da određena prava na nekretninama mogu biti propisana posebnim zakonima i djeluju apsolutno (prema svima) i bez upisa u zemljišnu knjigu. Znači, moguće je postojanje apsolutnih prava na nekretninama bez obzira na njihov upis u zemljišnu knjigu, pa je svakako moguće govoriti o oborivosti pretpostavke o istinitosti i potpunosti zemljišnoknjižnog stanja. Također, moguće je govoriti i o pravnim stanjima koja nisu upisana u zemljišne knjige i koja ipak djeluju apsolutno, prema svima, obzirom da u pravnom sustavu Republike Hrvatske ne postoji obveza upisa promjena u pravnom stanju nekretnina u zemljišne knjige, niti postoji određeni rok u kojem se promjene u pravnom stanju nekretnina moraju upisati u zemljišne knjige.