• Kako su posljednji gospodarski pokazatelji iz SAD-a bili prilično loši, nada da će oporavak američke ekonomije biti jak je u velikoj mjeri smanjena

Početak prošlog tjedna bio je obilježen jačanjem američke valute. Naime, investitori su, pred sjednicu FED-a, počeli zatvarati svoje kratke pozicije u dolaru, zbog čega je on ojačao sa 1,33 na 1,3150 u odnosu na euro. Kako su posljednji gospodarski pokazatelji iz SAD-a bili prilično loši, nada da će oporavak američke ekonomije biti jak je u velikoj mjeri smanjena.

Na spomenutoj sjednici predstavnici američke monetarne vlasti su odlučili nastaviti s dosadašnjom ekspanzivnom politikom i niskim kamatnim stopama. Analitičari sve više upozoravaju na činjenicu da najvažnija svjetska gospodarstva neće ostvariti planirane stope rasta s početka ove godine, zbog čega će sklonost investitora ka rizičnijim investicijama splasnuti. To se najbolje vidi u snažnom padu burzovnih indeksa u proteklih nekoliko dana. U takvom scenariju jačaju američki dolar i švicarski franak.

Dolar je tijekom prošlog tjedna skočio u odnosu na euro sa 1,33 na 1,2800, odnosno na kunu sa 5,45 na 5,64. Vijest iz Grčke o padu bruto društvenog proizvoda tijekom drugog kvartala za 3,5 posto na godišnjoj razini uz rekordnu nezaposlenost, dodatno su srušile euro. Ipak, situaciju je popravila vijest iz Njemačke gdje je bruto društveni proizvod za drugi kvartal povećan na godišnjoj razini za 4,1 posto (očekivao se rast od 2,4 posto).

Jedina valuta koja je ojačala u odnosu na američki dolar je japanski jen. Vrijednost japanske valute je krajem tjedna iznosila 85,00 što je najviša vrijednost u posljednjih 15 godina.  Na toj razini oglasili su se iz Bank of Japan-a, što su investitori protumačili kao verbalnu intervenciju, čime je daljnje jačanje jena zaustavljeno. Švicarski franak je s padom sklonosti ka riziku počeo jačati. U odnosu na euro je ojačao sa 1,39 na 1,35, odnosno na kunu sa 5,20 na 5,35. Hrvatska kuna se u odnosu na euro tijekom prošlog tjedna trgovala unutar uskog raspona od 7,2200 do 7,2300.