- Neke od zemalja koje su članice međunarodnog sustava zelene karte sklopile su dodatni sporazum po kojemu se na međusobnim granicama ne kontrolira postojanje zelene karte
„Našao sam se u vrlo nezgodnoj situaciji…“, priča naš čitatelj I.N. u podužem pismu. „U Goriziji sam imao prometnu nezgodu u kojem je sudjelovalo i vozilo talijanske registracije. Pozvali smo policiju, a policajac mi je odmah zatražio zelenu kartu moga vozila, koju – zato što mi je nitko nikada na granici nije tražio – nisam imao sa sobom… S obzirom da nemate kartu, rekao je policajac, morate ići sa mnom u postaju. Tamo sam čekao preko sat vremena, nakon čega mi je policajac vratio putovnicu i bez obrazloženja me otpustio… Zašto mi je policajac tražio zelenu kartu kad je ne moram imati…?“
Zelena karta je međunarodno priznati dokument koji potvrđuje da u zemlji u koju se ulazi vozilom koje je u njoj navedeno postoji valjano osiguranje od odgovornosti za štete uzrokovane tim vozilom. Tko ima valjanu zelenu kartu ne mora se izlagati trošku sklapanja graničnog osiguranja važećeg za zemlju u koju se ulazi.
Neke od zemalja koje su članice međunarodnog sustava zelene karte sklopile su dodatni sporazum po kojemu se na međusobnim granicama ne kontrolira postojanje zelene karte, a dokaz o valjanosti osigurateljnog pokrića jeste sama registarska pločica vozila. Hrvatska je članica sustava zelene karte, ali i članica ovog dopunskog sporazuma kojim se ukida kontrola zelene karte.
Italija je također članica toga dopunskog sporazuma. Sukladno tomu, talijanski policajac nije trebao tražiti na uvid zelenu kartu, jer je naš čitatelj nije morao ni imati. Međutim, to što nije morao imati zelenu kartu, ne znači da je zelena karta nepotrebna. Ona je – a konkretni događaj to i potvrđuje – vrlo koristan, poželjan i potreban dokument kad se putuje u inozemstvo. Ona policiji predstavlja dokaz da je vozač uredno osiguran, tamo su podaci o osiguratelju kod kojega je vozač osiguran, adresa i e-mail odgovorne institucije koja u konačnici jamči za uzrokovanu štetu… Kopija ili fotokopija zelene karte se može uručiti oštećenome i tako mu skratiti vrijeme potrebno za dobivanje naknade pretrpljene štete.
Dakle, sve to govori u prilog mudroj odluci - imati uvijek sa sobom zelenu kartu. Tim prije što je naši osiguratelji kod sklapanja ugovora o osiguranju od automobilske odgovornosti izdaju uz policu osiguranja i to besplatno. Postoji i mogućnost da je našeg čitatelja policajac zamijenio s nekim građaninom iz zemalja koje doista moraju imati zelenu kartu u Italiji (BiH, Makedonija, Srbija, Crna Gora…) , pa je iz tog razloga tražio zelenu kartu. Ili, jednostavno nije znao što znači registarska oznaka u sustavu zelene karte.