Žgaravica je čest simptom i bolest u okviru problema probavnog sustava. Bolest se izražava u obliku pečenja ispod grudne kosti s kiselinom u ustima. To je rezultat vraćanja kiseline iz želuca u jednjak. U slučaju da se takvi poremećaji češće javljaju, onda se kod pacijenta radi o Gastroezofagealnom refluksnom oboljenju (GERB).
U osnovi, kada je u pitanju kretanje sadržaja u probavnom sustavu, onda se sadržaj kreće od usne šupljine prema anusu. Svi sustavi su fiziološki organizirani da se sadržaj u probavnom sustavu kreće od gore prema dolje. Kada dođe do problema, onda se može dogoditi da se sadržaj vraća u obrnutom smjeru. Poznato je povraćanje koje se javlja i kao obrambeni mehanizam kada treba izbaciti sadržaj koji smeta organizmu, no povraćanje nastaje i kao rezultat drugih oboljenja.
U slučaju refluksa, mehanizam vraćanja sadržaja je sasvim drugačiji. Naime, želudac u naravi izgleda kao jedna vreća koja ima mišićne ventile na ulasku (na donjem dijelu jednjaka) i na izlasku iz želuca. Kod žgaravice, mišićni prsten na želucu dopušta da se sadržaj iz želuca vraća u jednjak i usta. To se manifestira osjećajem pečenja u jednjaku (ispod grudne kosti) i kiselinom u ustima. Osnovni problem (pored ostalih) je da je sluznica jednjaka pokrivena epitelom koji nije otporan na želučanu kiselinu. Nakon dužeg vremena dolazi do oštećenja sluznice i s težim posljedicama.
Uzroci ovog problema mogu biti neki lijekovi (acetilsalicilna kiselina, neki antidepresivi, lijekovi za smirenje…), određena hrana, pušenje, a posebno je to stres, brzo jedenje i prevelika količina hrane u jednom obroku. Posebno treba naglasiti problem kod uzimanja velike količine hrane, kada pacijent legne u horizontalni položaj. Ovaj problem se može javljati kod trudnoće, nošenja uske odjeće i kod pretilosti.
Kada je pitanje liječenje ovih problema, onda se na prvom mjestu preporučuje prevencija koja se sastoji u izbjegavanju hrane koja dovodi do ovih simptoma, smanjenje količine obroka na način da se poveća broj obroka, a smanji količina. Kod ležanja i spavanja preporuča se da se koriste jastuci koji će omogućiti blagu razliku u visini glave naspram želucu. Tu treba razlikovati povišen položaj tijela kod problema sa srcem. Kod problema sa želučanim refluksom razlika usta i želuca treba biti samo 2-3 cm. Pacijentima se preporučuju i antacidi, lijekovi koji smanjuju kiselinu u želucu, a ako i pored toga nema poboljšanja, onda se svakako treba javiti gastroenterologu.
Želite li postaviti pitanje dr. Jeliću za neki od narednih članaka, to možete učiniti na [email protected]