26.07.2001.
Životno osiguranje i porezne olakšice
Zakon o porezu na dohodak, koji je stupio na snagu 1. siječnja ove godine, uveo je novinu u oporezivanju prihoda iz životnih osiguranja. Tehničke probleme oko ostvarivanja poreznih olakšica vezanih uz životno osiguranje, riješio je Pravilnik o porezu na dohodak (Narodne novine br. 54/2001.), koji je stupio na snagu 14. lipnja 2001. g., ali novosti koje je Zakon o porezu na dohodak donio - stupile su na snagu 1. srpnja 2001. g.
Prema citiranim propisima uplaćene premije životnih osiguranja priznaju se kao porezno priznati izdatak odnosno porezna olakšica. Izdaci za premiju životnog osiguranja umanjuju poreznu osnovicu dohotka od nesamostalnog rada prilikom utvrđivanja predujma poreza, ali najviše do visine od 0,8 mjesečnog osnovnog odbitka za svaki mjesec poreznog razdoblja. To iznosi mjesečno 1.000,00 kuna, odnosno, godišnje 12.000 kuna. Kod ovoga upozoravamo da se porezna olakšica odnosi samo na premije životnih osiguranja. Naime, pravilo je da se uz životno osiguranje, na polici životnog osiguranja, osigurava i rizik nezgode uz dopunsku premiju. Izdatak za osiguranje nezgode ne računa se kao olakšica. Inače, porezna olakšica može se ostvariti godišnje (prigodom podnošenja godišnje porezne prijave pripadajućoj ispostavi porezne uprave), ili mjesečno, podnošenjem izjave poslodavcu da se premija osiguranja života koja se obustavlja ustegom od plaće prizna kao mjesečna porezna olakšica, uz predočenje poslodavcu potvrde ili preslike potvrde o uplaćenoj premiji životnog osiguranja. Jasno je da porezna olakšica donosi povećanje plaće (ako se koristi mjesečno), odnosno, dovodi do povratka više uplaćenog poreza (ako se koristi godišnje). Kako su navedene odredbe Zakona stupile na snagu 1. srpnja 2001. godine, to olakšica za ovu godinu može iznositi maksimalno 6.000,00 kuna.
Država se ne odriče trajno prava na porez iz životnih osiguranja. Ona će prihod iz životnog osiguranja oporezivati i to po stopi od 15%. Porez će obračunati osiguravajuće društvo, ali tek prigodom isplate s naslova polica životnih osiguranja (dakle, istek osiguranja, ostvarenja smrti kao osiguranog rizika, otkup osigurane vrijednosti police osiguranja) i obračunati iznos doznačivati državi. Važno je spomenuti i to da se porez ne plaća na isplatu dodatne osigurane svote. Osiguratelj je taj koji je prema državi obvezan voditi karticu poreznog obveznika po životnim osiguranjima i on je dužan na kraju godine, osiguranicima koji se odluče na godišnju olakšicu, dostaviti potvrde o uplaćenim premijama životnih osiguranja. Savjet je svakako se javiti svom osiguratelju koji će vam preporučiti najpovoljniju varijantu.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez