Uredno ispunjeno i potpisano od obojice sudionika nezgode, Europsko izvješće zasigurno predstavlja snažan dokaz o tome kako je do nezgode došlo. No, ni uredno ispunjeno i potpisano izvješće ne znači da se njegovim potpisom priznaje krivnja.

 

Naš čitatelj A. Đ. imao je 23.4.2013. lakšu prometnu nezgodu u kojoj je lakše oštećeno njegovo vozilo i vozilo drugog sudionika u prometu. Nakon što je došlo do sudara, za koji je jasno bilo – po mišljenju A. Đ. – da je kriv drugi sudionik nezgode, na njegov prijedlog sklonili su vozila s prometnice da ne ometa promet, te ispunili formular Europsko izvješće o prometnoj nezgodi, koje su imali sa sobom u vozilu. Policiju nisu zvali.

Drugi sudionik je potpisao izvješće i priznao da je odgovoran za nezgodu. S kopijom europskog izvješća o nezgodi naš A. Đ. je otišao kod osiguratelja X, kod kojega je drugi sudionik nezgode osiguran od odgovornosti.

Prošlo je već gotovo dva mjeseca od prijave, a odluke osiguratelja o odštetnom zahtjevu g. A. Đ.-a još nema. Na telefonski upit poslano mu je pismo u kojemu stoji da odštetni zahtjev ne mogu riješiti jer da »…osiguranik još nije podnio prijavu nastanka nezgode i da nemaju dokaza o njegovoj odgovornosti za nezgodu…». 

«Čemu onda ispunjavanje i potpisivanje Europskog izvješća o nezgodi, ako krivac, koji je priznao krivnju i odgovornost, mora dati i posebnu izjavu o nezgodi na zahtjev svoga osiguratelja…a to je kod mene problem jer se krivac nalazi na brodu…», pita se A. Đ.

Oba vozača su postupila sukladno odredbi čl. 38. Zakona o obveznim osiguranjima u prometu  ispunivši i potpisavši formular Europskog izvješća o nezgodi. Oni imaju pravo takvo izvješće koristiti «…kao odštetni zahtjev po osnovi osiguranja od odgovornosti«, kaže se u čl. 38.st.1.

Kao što vidimo Zakon ne zabranjuje osiguratelju da od svoga osiguranika traži posebnu izjavu o nezgodi.

Uredno ispunjeno i potpisano od obojice sudionika nezgode, Europsko izvješće zasigurno predstavlja snažan dokaz o tome kako je do nezgode došlo. Opis činjeničnog stanja i ucrtana skica nastanka nezgode dovoljan su materijal da osiguratelj zaključi kako je došlo do nezgode i tko je odgovoran za nastanak nezgode odnosno štete.

No, ni uredno ispunjeno i potpisano izvješće ne znači da se njegovim potpisom priznaje krivnja. Uostalom, na samom izvješću u rubrici pod br. 12. na kraju to izričito i stoji: «Potpisom se ne priznaje krivnja, već se sažetim navodom podataka i činjenica pridonosi bržem rješavanju odštetnog zahtjeva«. Osiguratelj će Europsko izvješće o nezgodi slobodno ocjenjivati kao i svaki drugi dokaz (policijsko izvješće, druge isprave i sl.), ali se očekuje da će to činiti po pravilima struke i po načelu poštenja i savjesnosti.