Nakon razvoda, odlazim s djetetom k mojim roditeljima, dok suprug ostaje živjeti u zajedničkom stanu kupljenom na kredit kojeg smo suvlasnici. Dogovorili smo se da ćemo stan prodati i tako riješiti pitanje bračne stečevine. Od tada su prošle tri godine, no stan nismo uspjeli prodati. 

On od mene, kao sudužnika u kreditu, sada sudski potražuje da mu isplatim polovicu rata kredita, retrogradno od dana kad sam otišla iz stana, kao i ubuduće (na osnovu članka 52. stavak 1. Zakona o obveznim odnosima), iako mi je oduzeo sva prava korištenja stana. Hoću li morati to isplatiti/plaćati? S obzirom na izmjene Obiteljskog zakona, mogu li ja, kao skrbnik djeteta, sada zatražiti korištenje stana, a da on plaća polovicu kredita?




Članak 52. stavak 1. Zakona o obveznim odnosima, na koji se poziva Vaš bivši suprug, regulira međusobna prava i obveze solidarnih dužnika. Činjenica je da ste kao vlasnici stana upisani i bivši suprug i Vi te da je upravo on taj koji posljednjih godina sam isplaćuje stambeni kredit, a obveza isplate tereti Vas oboje sukladno Ugovoru o kreditu. Onaj solidarni dužnik koji 
u cijelosti ispuni solidarnu obvezu nije ispunio samo svoju, nego i obvezu svih solidarnih dužnika, pa s tog osnova ima pravo od ostalih solidarnih dužnika tražiti da mu nadoknade onaj dio obveze koji na njih otpada. U ovom slučaju, taj solidarni dužnik ste Vi, pa stoga, a s obzirom na podatke koje ste ovdje iznijeli i bez uvida u dokumentaciju, smatram da je Vaš suprug u vrlo dobroj poziciji glede svog tužbenog zahtjeva.

Glede drugog dijela pitanja, napominjem da izmjene Obiteljskog zakona koje Vi spominjete nisu stu-pile na snagu, a koliko mi je do dana sastavljanja ovog odgovora poznato, iste su prihvaćene od Vlade RH u studenom 2013. godine i upućenu u proceduru kod Hrvatskog sabora, ali još nisu izglasane. Međutim, Vi ste suvlasnik predmetnog stana, pa s tog osnova, a temeljem Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima imate pravo tražiti zaštitu svog prava vlasništva, a jednako tako, od supruga tražiti i da Vam omogući ulazak u posjed predmetnog stana, jer na to imate pravo bez obzira na eventualne buduće izmjene Obiteljskog zakona. Jednako tako imate pravo potraživati i svaku eventualnu štetu koju ste kao posljedicu postupanja bivšeg supruga, odnosno kao posljedicu onemogućenja korištenja svoga stana trpjeli.

Prema nacrtu Obiteljskog zakona koji je upućen u saborsku proceduru, uistinu je predviđena mogućnost da sud na zahtjev bračnoga druga odredi da pravo stanovanja u obiteljskom domu koji predstavlja bračnu stečevinu, ostvaruje samo jedan roditelj sa zajedničkom maloljetnom djecom nad kojom roditelji ostvaruju roditeljsku skrb, a pravo na stanovanje iz stavka može trajati najdulje do razvrgnuća suvlasništva na nekretnini koja predstavlja obiteljski dom. S obzirom na okolnosti slučaja, sud može odrediti roditelju koji s djecom ostaje stanovati u obiteljskom domu obvezu plaća-nja paušalnoga iznosa najamnine drugom roditelju i plaćanje režijskih troškova nekretnine koja predstavlja obiteljski dom, jer sud mora štititi pravo djece na stanovanje u obiteljskom domu i istodobno postupati pravedno prema onom roditelju na čiji teret će se ostvarivati pravo stanovanja. Dakle, takva mogućnost jeste predviđena, ali naglašavam da dok zakon ne stupi na snagu ona nište ne znači i nije u primjeni.