Tzv. neafirmirani bendovi oduvijek su imali problema sa probijanjem u svijet tzv. afirmiranih bendova, s tim da je jedna od većih prepreka na tom putu snimanje samostalnog albuma. A i sami uvjeti za snimanje albuma, jednom kada se dođe do ugovora sa izdavačkom kućom, često su loši i podređeni interesima izdavačke kuće. Zbog takve situacije u muzičkoj industriji nekoliko entuzijasta, koji su i sami bili radili za velike diskografske kuće, odlučili su pomoći nezavisnoj produkciji i demo bendovima pokrenuvši Internet stranicu SellaBand.com. Njihova ideja je da spoje bendove i fanove, tj. ljubitelje glazbe kako bi si međusobno pomogli. Bendovi fanovima da dobiju muziku kakva im se sviđa, a fanovi bendovima da izdaju album. Naime, na stranici SellaBand.com svatko može izabrati bend koji mu se sviđa, na temelju demo snimaka koje bendovi sami prilažu, i zatim i kupiti udio u bendu, tj. u albumu. Najmanji udio je $10, a bendu je potrebno da fanovi kupe 5,000 udjela kako bi skupili dovoljno za snimanje albuma. Jednom kada dosegnu tu magičnu brojku, SellaBand.com im omogućuje snimanje albuma u vrhunskom studiju sa kvalitetnim produkcijskim timom. Svaki fan koji je uložio u bend dobiva svoj primjerak "limited" edicije snimljenog albuma. No, tu ne prestaje potencijalna zarada benda i njegovih fanova. Nakon što je album gotov, snimljeni materijal stavlja se na stranicu SellaBand-a gdje je svima dostupan za besplatno downloadiranje i preslušavanje. Zarada od reklama sa SellaBand-a dijeli se na tri dijela, između vlasnika stranice, bendova čija je muzika dostupna za download (tj. koji su izdali album) i fanova koji su uložili u te bendove. Ovisno o broju downloada, zarada bendova i fanova je veća odnosno manja. Bendovi i fanovi u svakom trenutku mogu prekinuti suradnju sa SellaBand-om, dakle nisu vezani ugovorno u smislu u kojem ih vežu diskografske kuće.
Jeste li se susreli sa situacijom da ste tijekom godine imali velike odljeve novčanih sredstava, a porezna obveza vam je bila neočekivano velika? Mislim da znam zašto. Pročitajte u nastavku!
Prodaja obiteljske tvrtke (poslovnih udjela u obiteljskoj tvrtki) predstavlja složen proces u kojem je ključno uskladiti financijske interese prodavatelja i kupca. Jedan od često korištenih instrumenata u ovakvim transakcijama je earnout– mehanizam kojim dio kupoprodajne cijene ovisi o budućim poslovnim učincima društva čiji su poslovni udjeli predmet transakcije.
Svatko tko je proveo godine gradeći posao zna koliko energije i predanosti to zahtijeva. Ponekad, vlasnici dođu do točke kada više ne mogu, ili ne žele, nastaviti dalje. To se može dogoditi iz više razloga, no kada je pravo vrijeme za prodati poslovne udjele i izaći iz obiteljskog poslovanja?