Svako slobodno bira poziv i zaposlenje i svakom je pod jednakim uvjetima dostupno svako radno mjesto i dužnost. Brojni univerzalni i europski akti zabranjuju diskriminaciju.


Kršenje načela ravno­prav­nosti građana odnosno diskriminacija pojavljuje se u bilo kojoj sferi života, ali je najčešća u području zapošljavanja i radnih odnosa. Pri zapošljavanju se diskriminacija javlja pri manjinskim grupama po spolu, rasi, vjerskim uvjerenju, spolu, dobi, nacionalnom ili socijalnom podrijetlu, društvenom po­lo­žaju, spolnoj orijentaciji, invaliditetu, političkom ili drugom uvjerenju itd. na taj način vrijeđa se načelo jednakosti, a to čini i dio prava na rad. Jednakost je jedna od temeljnih ustavnih vrednota Ustava Republike Hrvatske (N.N.“ 85/10).

Svako slobodno bira po­ziv i zaposlenje i svakom je pod jednakim uvjetima dostupno svako radno mjesto i dužnost. Brojni univerzalni i europski akti zabranjuju dis­kriminaciju. To čine i zakoni u Republici Hrvatskoj: Us­tavni zakon o pravima na­cio­nalnih manjina, Zakon o radu, Zakon o ravnoprav­no­sti spolova, Zakon o isto­s­pol­nim zajednicama, Zakon o državnim službenicima, Zakon o suzbijanju diskrimi­nacije, Kazneni zakon i dru­gi, Kolektivni ugovori i etički kodeksi.
 
Teret dokazivanja je na diskriminatoru, a ne a dis­kriminiranoj osobi.
 
Ustavni zakon propisuje ravnopravnost pri zapošljavanju nacionalnih manjina. Zakon o radu zabranjuje iz­ravnu i neizravnu diskriminaciju na području rada i uv­jeta rada (kriteriji pri zapo­šljavanju, napredovanju, pro­fesionalnom usmjeravanju, stručnom osposobljavanju, usavršavanju i prekvalifika­ciji, sukladno posebnim za­konima. Diskriminacija je zabranjena i u pogledu pla­ća, otkaza ugovora o radu, rada u profesionalnim udru­gama. To se sve teže dokazuje ako radnik radi „na crno“, jer nema ugovora.