03.02.2014.
Diskriminacija pri zapošljavanju i radu

Kršenje načela ravnopravnosti građana odnosno diskriminacija pojavljuje se u bilo kojoj sferi života, ali je najčešća u području zapošljavanja i radnih odnosa. Pri zapošljavanju se diskriminacija javlja pri manjinskim grupama po spolu, rasi, vjerskim uvjerenju, spolu, dobi, nacionalnom ili socijalnom podrijetlu, društvenom položaju, spolnoj orijentaciji, invaliditetu, političkom ili drugom uvjerenju itd. na taj način vrijeđa se načelo jednakosti, a to čini i dio prava na rad. Jednakost je jedna od temeljnih ustavnih vrednota Ustava Republike Hrvatske (N.N.“ 85/10).
Svako slobodno bira poziv i zaposlenje i svakom je pod jednakim uvjetima dostupno svako radno mjesto i dužnost. Brojni univerzalni i europski akti zabranjuju diskriminaciju. To čine i zakoni u Republici Hrvatskoj: Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina, Zakon o radu, Zakon o ravnopravnosti spolova, Zakon o istospolnim zajednicama, Zakon o državnim službenicima, Zakon o suzbijanju diskriminacije, Kazneni zakon i drugi, Kolektivni ugovori i etički kodeksi.
Teret dokazivanja je na diskriminatoru, a ne a diskriminiranoj osobi.
Ustavni zakon propisuje ravnopravnost pri zapošljavanju nacionalnih manjina. Zakon o radu zabranjuje izravnu i neizravnu diskriminaciju na području rada i uvjeta rada (kriteriji pri zapošljavanju, napredovanju, profesionalnom usmjeravanju, stručnom osposobljavanju, usavršavanju i prekvalifikaciji, sukladno posebnim zakonima. Diskriminacija je zabranjena i u pogledu plaća, otkaza ugovora o radu, rada u profesionalnim udrugama. To se sve teže dokazuje ako radnik radi „na crno“, jer nema ugovora.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Povećanje iznosa naknada za nezaposlene
S početkom 2025. godine stupile su na snagu izmjene Zakona o tržištu rada koje donose značajne promjene u vezi s naknadama za nezaposlene. Evo detaljnog pregleda ključnih novosti koje donosi nova regulativa!
Porezi i financije
Dohodak od imovine u 2025. godini
Dohodak od imovine odnosi se na prihode ostvarene iznajmljivanjem nekretnina i pokretnina te na dohodak od otuđenja nekretnina
Porezi i financije
Ovrhe i ograničenja na plaći u 2025. godini
U Hrvatskoj, pravila o ovrsi na stalnim novčanim primanjima, poput plaće ili mirovine, ovise o prosječnoj neto plaći objavljenoj za prethodnu kalendarsku godinu za razdoblje siječanj – kolovoz