Geodetski snimak izvedenog stanja je sastavni dio rješenja o izvedenom stanju kojeg izrađuje i ovjerava ovlašteni inženjer geodezije. Ako je nelegalna zgrada već evidentirana na katastarskom planu, tada se kod predaje zahtjeva prilaže samo kopija katastarskog plana s ucrtanim objektom


Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (N.N., br.  86/12 – u daljnjem tekstu: Zakon), propisuje postupak za donošenje  rješenja o izvedenom stanju - legalizaciju zgrade/a. Donosi se za jednu ili više nezakonito izgrađenih zgrada na jednoj i/ili više katastarskih čestica. Nakon pravovremenog podnošenja urednog zahtjeva, službena osoba nadležnog upravnog tijela dužna je provesti očevid na licu mjesta, o čemu se sastavlja zapisnik. Potom vrši i uvid u DOF5120 II (uvjerenje), o čemu sastavlja službenu bilješku, uz koji se prilaže ispis snimanja. Isto tijelo dužno je u roku od 30 dana od uredno podnesenog zahtjeva izdati rješenje o izvedenom stanju.

Rješenje o izvedenom stanju donosi se  ako su zahtjevu priloženi dokumenti propisani Zakonom, ako je arhitektonska snimka, odnosno snimka izvedenog stanja u skladu s izvedenim stanjem zgrade, ako se ista podnosi uz zahtjev, te ako je plaćena naknada za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru, odnosno prvi obrok naknade u slučaju obročne otplate iste.

Po izvršnosti rješenja o izvedenom stanju, podnositelj zahtjeva, odnosno vlasnici zgrade dužni su platiti komunalni doprinos i vodni doprinos u skladu s posebnim propisima. Radi donošenja rješenja o izvedenom stanju vodi se upravni postupak u kojem sudjeluju stranke: podnositelj zahtjeva, vlasnik i nositelj drugih stvarnih prava na čestici zemljišta na kojoj se nalazi nezakonito izgrađena zgrada, vlasnik i nositelj drugih stvarnih prava na čestici zemljišta koja neposredno graniči s česticom zemljišta na kojoj je nezakonito izgrađena zgrada i jedinica lokalne samouprave. Njima se mora omogućiti uvid u spis predmeta radi izjašnjenja, a poziv se dostavlja javnom objavom na oglasnoj ploči nadležnog upravnog tijela. Stranka koja se nije odazvala pozivu za uvid u spis radi izjašnjenja ne može zbog toga tražiti obnovu postupka.

Rješenje o izvedenom stanju ne može se donijeti za nezakonito izgrađenu zgradu u vezi s kojom je u tijeku sudski spor pokrenut prije podnošenja zahtjeva za donošenje tog rješenja povodom tužbe za zaštitu vlasništva ili drugog stvarnog prava u vezi s tom zgradom ili zemljištem na kojemu je izgrađena, ako to stranka istakne i dokaže prije donošenja rješenja. U tom slučaju, postupak donošenja rješenja se prekida do okončanja sudskog spora. Postupak se prekida rješenjem protiv kojeg je dozvoljena žalba, a protiv tog rješenja o žalbi propisana je mogućnost pokretanja upravnog spora. Međutim, postupak se ne mora prekinuti ako stranka koja je tužitelj da pisanu izjavu da se ne protivi donošenju rješenja o izvedenom stanju.

Istim zakonom propisan je obavezni sadržaj izreke rješenja, kao i sastavni dio rješenja. Radi se o obveznom sadržaju i dijelu koji se mora navesti i ovjeriti potpisom službenika i pečatom nadležnog tijela. Posljedice tih  nedostataka u rješenju nisu propisane, pa je na strankama da provjeravaju ima li rješenje sve sastavne dijelove, kako bi takvo rješenje koristili bez ikakvih problema u daljnjim postupcima, primjerice, kasnije kod nadogradnje, rekonstrukcije, provedbe u katastru, u nekom drugom sporu i sl.  

Takva izreka rješenja o izvedenom stanju obvezno sadrži:

–             utvrđenje da se zgrada ozakonjuje, odnosno da se ozakonjuju radovi izvedeni u svrhu promjene namjene, promjene broja funkcionalnih jedinica ili sl.,
–             popis i opis građevina koje nisu zgrade, a ozakonjuju se zajedno sa zgradom, ako takvih ima,
–             ime katastarske općine i broj jedne ili više katastarskih čestica na kojima je zgrada izgrađena,
–             podatak o stupnju dovršenosti zgrade, odnosno radova (završena zgrada ili nezavršena zgrada),
–             podatke o zgradi, odnosno radovima s obzirom na način smještaja na katastarskoj čestici, odnosno česticama (slobodnostojeća, poluugrađena ili ugrađena) i njezinoj zahtjevnosti (zahtjevna zgrada, manje zahtjevna zgrada, jednostavna zgrada ili pomoćna zgrada), namjenu za koju se zgrada koristi, vanjsku veličinu zgrade (visinu, dužinu i širinu), broj i vrstu etaža, broj i vrstu funkcionalnih jedinica i oblik krova.

Geodetski snimak izvedenog stanja je sastavni dio rješenja o izvedenom stanju kojeg izrađuje i ovjerava ovlašteni inženjer geodezije. Ako je nelegalna zgrada već evidentirana na katastarskom planu, tada se kod predaje zahtjeva za donošenje rješenja o izvedenom stanju ne prilaže geodetska snimka, već samo kopija katastarskog plana, naravno, s ucrtanim objektom. Za nelegalno izgrađenu pomoćnu zgradu u funkciji osnovne zgrade, a koja ima jednu etažu i tlocrtnu površinu manju od 50 m2 (pomoćna zgrada), ne prilaže se geodetski snimak, već samo kopija katastarskog plana.

Završena zgrada, odnosno završeni dio zgrade za koju je doneseno rješenje o izvedenom stanju, smatra se u smislu posebnog zakona postojećom građevinom, može se sukladno posebnim propisima rabiti, rekonstruirati, priključiti na komunalne vodne građevine, elektroenergetsku mrežu i drugu infrastrukturu, za obavljanje djelatnosti u istoj može se izdati rješenje prema posebnom zakonu, može se izdati potvrda da njezin posebni dio predstavlja samostalnu uporabnu cjelinu.

Katastarski ured evidentira završenu zgradu, odnosno njezin završeni dio u katastarskom operatu sukladno posebnom propisu, kojim se uređuje katastar ako je za tu zgradu, odnosno njezin dio, doneseno rješenje o izvedenom stanju. (Nezavršena zgrada, odnosno njezin nezavršeni dio evidentira se nakon što se završi).

Nadležni sud prilikom upisa zgrade ili njezinog rekonstruiranog dijela u zemljišnu knjigu po službenoj dužnosti u posjedovnici zemljišne knjige stavlja zabilježbu da je priloženo rješenje o izvedenom stanju uz navođenje naziva i oznake tog akta.