Djevojka mi je kozmetičarka, planira otvoriti obrt za njegu lica i tijela. S obzirom da sam zaposlen na 40 sati tjedno, a inače sam wellness terapeut i fizioterapeut, mogu li raditi u njenom salonu? Ako mogu, na kojim bi me poslovima mogla prijaviti i kolike bi mjesečne izdatke imala za moju prijavu? Može li se otvoriti kozmetički salon u stambenom prostoru?
U vezi dodatnog zapošljavanja u obrtu vaše djevojke, sukladno odredbama članka 43. stavka 2. Zakona o radu (Narodne novine RH, br. 149/09, 61/11. i 82/12-pročišćeni tekst), propisano je da puno radno vrijeme ne smije biti duže od 40 sati tjedno.
Odredbama stavka 3. određeno je da je puno radno vrijeme 40 sati tjedno, osim ako zakonom, kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeće i poslodavca ili ugovorom o radu nije određeno radno vrijeme. Stavkom 6. istog članka uređeno je da radnik ne može sklopiti ugovore o radu za nepuno radno vrijeme s više poslodavaca s ukupnim radnim vremenom dužim od punog radnog vremena.
Obrti koji se mogu obavljati u stambenim prostorijama propisani su Pravilnikom o obrtima koji se mogu obavljati u stambenim prostorijama (Narodne novine RH, br. 101/95). Tim Pravilnikom je uređeno da se djelatnost masaža lica, manikiranje, pedikiranje i šminkanje može obavljati u stambenim prostorijama. Kao dokaz o raspolaganju poslovnim prostorom traži se vlasnički list ili ovjereni ugovor o zakupu stambenog prostora za obavljanje navedenih djelatnosti.