28.01.2015.
Dopunski rad
Jedna od novosti koju donosi novi Zakon o radu (Narodne novine br. 93/14), koji je na snazi od 7. kolovoza 2014. godine, je mogućnost rada preko punog tjednog radnog vremena, popularno zvanog dopunski rad.
Poslodavci često imaju potrebu zapošljavanja radnika na kraće vrijeme i u ograničenom opsegu trajanja rada, posebice u djelatnostima gdje je intenzitet posla veći u pojedinim danima odnosno satima rada (npr. ugostiteljska djelatnost - rad petkom i subotom ili u trgovačkoj djelatnosti u vrijeme blagdana i sl.). Dopunski rad također može biti interesantan i radnicima koji su zaposleni na puno radno vrijeme, ali žele dodatnu zaradu.
Dopunski rad može trajati najkraće 1 sat , a najduže 8 sati tjedno odnosno 180 sati godišnje.
Uvjeti i postupak mogućnosti rada preko punog tjednog radnog vremena (dopunskog rada) opisani su u čl. 62. Zakona o radu. Radnici koji se mogu zaposliti u dopunskom radu moraju već biti zaposleni kod drugog poslodavca na puno radno vrijeme. Radnici koji su zaposleni na nepuno radno vrijeme kod dva ili više poslodavaca moraju imati ukupno tjedno radno vrijeme u trajanju 40 sati, tek tada zadovoljavaju mogućnost sklapanja ugovora za dopunski rad. Također mora biti zadovoljen i uvjet da poslodavac kod kojeg je radnik zaposlen na puno radno vrijeme, odnosno svi poslodavci kod kojih je radnik zaposlen na nepuno radno vrijeme koje ukupno iznosi 40 sati tjedno, odobre radniku u formi pisane suglasnosti dopunski rad kod drugog poslodavca. Poslodavac može izdati suglasnost na određeno ili neodređeno vrijeme.
Zakonom nisu propisana ograničenja za poslodavce u svezi broja radnika angažiranih u dopunskom radnom vremenu. Kod jednog poslodavca može raditi neograničen broj dopunskih radnika koji ne mora biti u nikakvoj vezi s radnicima koje poslodavac zapošljava na puno radno vrijeme, odnosno poslovni subjekt koji nema niti jednog zaposlenog radnika na puno radno vrijeme može zaposliti radnika na dopunski rad.
Poslodavac koji zapošljava radnika na puno radno vrijeme može tražiti podatke od radnika o dopunskom poslodavcu i ukoliko ocijeni da je riječ o konkurentskom odnosu ili utvrdi neke druge razloge zbog kojih smatra da radnik ne bi trebao raditi kod tog poslodavca, može radniku odbiti izdati pisanu suglasnost o dopunskom radu bez obveze obrazlaganja takve odluke radniku. Također, poslodavac koji je ranije izdao suglasnost radniku za dopunski rad kod drugog poslodavca, može naknadno povući suglasnost, o čemu je dužan obavijestiti radnika i omogućiti mu odrađivanje otkaznog roka kod dopunskog poslodavca.
Poslodavac kod kojeg će se radnik zaposliti na dopunski rad treba u pisanom obliku s radnikom sklopiti Ugovor o radu i prijaviti ga na HZZO i HZMO. Radnik zaposlen na dopunski rad ostvaruje kod poslodavca koji ga je zaposlio kao i drugi zaposlenici pravo na godišnji odmor i to u trajanju od najmanje četiri tjedna. Zakon nije detaljnije pojasnio mogućnost korištenja navedenog prava, uzevši u obzir da kod primarnog poslodavca radnik ima isto pravo. Ugovorena plaća i ostala materijalna prava radnika koji su u dopunskom radu obračunavaju se i isplaćuju razmjerno ugovorenom radnom vremenu.
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene