Pravo radnika na poštivanje njegovog dostojanstva je jedno od temeljnih prava i sloboda čovjeka.
Zabranjena je izravna i neizravna diskriminacija radnika na području rada i radnih uvjeta. To se odnosi na izbor kandidata u zapošljavanju, napredovanju, stručnom usavršavanju i specijalizaciju, prekvalifikaciji i drugim pravima prema posebnim propisima.
Poslodavac je dužan zaštititi dostojanstvo radnika za vrijeme obavljanja rada od postupanja nadređenih, suradnika i osoba s kojima radnik redovno dolazi u doticaj u obavljanju svojih poslova, a posebno kada je takvo postupanje neželjeno i u suprotnosti s posebnim zakonom. Dostojanstvo radnika se štiti od uznemiravanja ili spolnog uznemiravanja od poslodavca i osobe za koje on odgovara.
Postupak i mjere zaštite na radu pa i zaštite dostojanstva radnika od uznemiravanja i spolnog uznemiravanja uređuje se posebnim zakonom, kolektivnim ugovorom, sporazumom između radničkog vijeća s poslodavcem i pravilnikom o radu.
Zakonom o suzbijanju diskriminacije “N.N” 85/08, 112/12 definira pojam diskriminacije: stavljanje u nepovoljniji položaj bilo koje osobe na temelju rase ili etičke pripadnosti ili boje kože, spola, jezika, vjere, političkog ili drugog uvjerenja, nacionalnog ili socijalnog podrijetla, imovnog stanja, članstva u sindikatu, obrazovanja, društvenog položaja, bračnog ili obiteljskog statusa, dobi, zdravstvenog stanja, invaliditeta, genetskog nasljeđa, rodnog identiteta, izražavanja ili spolne orijentacije.
Diskriminacijom se smatra i stavljanje neke osobe u nepovoljniji položaj na temelju pogrešne predodžbe o postojanju prethodno nabrojenih osnova za diskriminaciju.
Svako neželjeno ponašanje, uzrokovano nekom od navedenih oblika (osnova) diskriminacije, koje ima za cilj ili stvarno predstavlja povredu dostojanstva osobe, a koje uzrokuje strah, neprijateljstvo, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje smatra se uznemiravanjem.
Spolno uznemiravanje je svako verbalno, neverbalno ili fizičko neželjeno ponašanje spolne naravi koje ima za cilj ili stvarno predstavlja povredu dostojanstva osobi koje uzrokuje strah, neprijateljsko, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje.
Poslodavac koji zapošljava dvadeset ili više radnika dužan je imenovati osobu koja će osim njega primati i rješavati pritužbe vezane za dostojanstvo radnika. Oni su dužni najkasnije u roku od osam dana od dostave pritužbe, ispitati pritužbu i poduzeti sve potrebne mjere primjerene pojedinom slučaju kako bi se spriječilo daljnje uznemiravanje ili spolno uznemiravanje ako se utvrdi da ono postoji.