Posljednjih deset godina postupak provođenja poreznih nadzora u Europskoj uniji bilježi trend sve većeg korištenja elektroničkog poreznog nadzora u odnosu na tradicionalnu fizičku prisutnost po­reznih revizora u prostorijama poreznih obveznika čija je poslovna dokumentacija predmet nadzora. Elektronički porezni nadzor (e-nadzor) podrazumijeva provjeravanje, odnosno kontrolu ra­ču­­­­­­­­­­­novodstvenih transakcija, kao i njihovih izvora, obrađenih računalnim putem korištenjem nadzorne metode analize, procjene i testiranja, uz pomoć računalnih programa tj. računalnih alata.

Zakonom o Poreznoj upravi, Općim poreznim zakonom, Pravilnikom o obliku, sadržaju, roku i načinu dostave poslovnih knjiga, evidencija i izvješća koji se čuvaju u elektroničkom obliku te Uputom o dostavi podataka u elektroničkom standardiziranom obli­­ku na zahtjev Porezne uprave, propisane su obveze poreznih obvezika u Republici Hrvatskoj da na zahtjev dostave poslovne knjige, evidencije i izvješća u elektroničkom obliku. Nadalje, Zakonom o računovodstvu (ZOR) propisano je da se knjigovodstvenom ispravom smatra i isprava na elektroničkom zapisu o nastalom poslovnom događaju. Elektronički zapis o poslovnom događaju, prema odredbama ZOR-a koji je na snazi od 01.01.2016. godine (čl.8. st. 3.), mora sadržavati sljedeće elemente:

1. naziv i broj knjigovodstvene isprave,

2. opis sadržaja poslovnog događaja i identifikaciju sudionika poslovnog događaja koja sadržava njihov naziv ili ime i prezime te sjedište i adresu,

3. novčani iznos ili cijenu po mjernoj jedinici s obračunom ukupnog iznosa,

4. datum poslovnog događaja ako nije isti kao datum izdavanja,

5. datum izdavanja knjigovodstvene isprave.

Na web stranicama Porezne uprave objavljeni su standardi za predaju poslovnih knjiga, evidencija i izvješća koji se čuvaju u elektroničkom obliku, a koji se na zahtjev Porezne uprave moraju uručiti ovlaštenoj službi ili službeniku Porezne uprave, za subjekte nad kojima se provodi e-nadzor.

Zakonodavni okvir koji se odnosi na elektroničko poslovanje i mogućnosti koje poreznim tijelima pružaju programi i alati specijalizirani za provođenje e-nadzora ukazuju na činjenicu da će i u RH već započeti elektronički porezni nadzori postajati uobičajena praksa u odnosu na klasične porezne nadzore. Ovakav oblik poreznog nadzora sasvim sigurno poreznim tijelima omogućava u kraćem periodu detaljniji pregled, kontrolu i analizu poslovne dokumentacije i transakcija, osobito kod velikih poslovnih subjekata, što u značajnoj mjeri povećava i efikasnost samih nadzora.