Pravilnikom je propisan sadržaj elektroničkog zapisa, izdavanja elektroničkog zapisa, ispravak podataka u elektroničkom zapisu, razmjena podataka između tijela s javnim ovlastima i vođenje evidencije o izdanim elektroničkim zapisima.


Zakon o radu (NN 149/ 2009, 61/11, 82/12 i 73/13) propisao je da radna knjižica ne važi od 01. srpnja 2013.g., dana pristupanja RH Eu­ropskoj uniji.
Ta isprava godinama je bila temelj za dokazivanje i ostvarivanje prava na radu i u vezi s radom. Ona će to i dalje biti na odgovarajući način, a poslodavci je uručuju radniku kako bi mogao dokazivati pra­va propisana zakonom. 

Pristupa se primjeni Pra­vilnika o elektroničkom za­pisu podataka iz područja radnih odnosa, kojega je, na temelju ovlasti iz čl.291a navedenog Zakona donio ministar nadležan za rad. Pra­vilnik je objavljen u NN 79/13 od 27. lipnja 2013.g., a primjenjuje se od 01. srpnja 2013.g.

Pravilnikom je propisan sadržaj elektroničkog zapisa, izdavanja elektroničkog za­pi­sa, ispravak podataka u elek­troničkom zapisu, razmjena podataka između tijela s javnim ovlastima i vođenje evidencije o izdanim elek­troni­čkim zapisima.

Bitno je istaći da navedeni podaci imaju zaštitu osobnih podataka i prikupljaju se od tijela koja imaju javne ovlasti ( uprave, zavoda, ustanova i dr.) ili od samih radnika (di­plome, svjedodžbe i dr.). To se pohranjuje u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje ili u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje i drugim ovlaštenim tijelima.

Svaki radnik/osiguranik ima pravo zatražiti navedene podatke od onih subjekata ko­ji te podatke o njemu vode.

Kada se zahtjev podnese Hrv. zavodu za mirovinsko osiguranje on ga izdaje odmah u elektroničkom obliku sa svim do tada evidentiranim podacima (npr. osiguranje na temelju generacijske solidarnosti). Ostala je mogućnost i za izdavanje potvrde iz evidencije u pro­pisanom posebnom uprav­nom postupku.