Najčešće korišteni oblik operativnog leasinga kod nas je operativni leasing s jamčevinom. Davatelju leasinga ugovorena jamčevina služi kao osiguranje u slučaju neredovite naplate potraživanja ili ostalih potencijalnih rizika koji ostaju na leasing društvu
Dilema, s kojom se često suočavaju poduzetnici prilikom donošenja poslovne odluke o nabavci sredstava putem leasinga, jest u izboru poslovne politike - odabrati financijski ili operativni leasing?
Pri tom odabiru treba razumjeti i uzeti u obzir čimbenike poput pravnog vlasništva predmeta leasinga, razdoblja trajanja ugovora o leasingu, visine rate (naknade) za uporabu predmeta leasinga, visine kamatne stope uračunate u leasing, potrebnog iznosa jamčevine, poreznih učinaka leasinga (porez na dobit i porez na dodanu vrijednost), mogućnosti raskida ugovora o leasingu, troškova sklapanja ugovora o leasingu, troškova održavanja predmeta leasinga, ugovorene visine učešća i sl.
U nastavku donosimo kratki pregled osnovnih obilježja financijskog i operativnog leasinga s jamčevinom (kod nas najčešće primjenjivanog oblika operativnog leasinga).
Dakle, osnovno obilježje financijskog leasinga je da korisnik leasinga kupuje objekt leasinga, a leasing društvo odmah na početku izdaje račun za predmetni objekt leasinga.
Osnovica za obračun kamata predstavlja vrijednost objekta leasinga s uključenim porezom na dodanu vrijednost. U praksi, najčešći slučaj je financijski leasing s učešćem, na temelju kojeg se ugovara sudjelovanje korisnika leasinga u financiranju u određenom postotku nabavne vrijednosti sredstva. Korisniku leasinga se za iznos učešća umanjuje glavnica, odnosno osnovica za obračun kamate. S obzirom da učešće ima obilježje sudjelovanja u kupnji objekta leasinga, ne može biti povezano s operativnim leasingom.
S računovodstvenog gledišta, imovina (objekt leasinga) i obveze (obveze za financijski leasing) prikazuju se u bilanci stanja, a trošak kamata i trošak amortizacije u računu dobiti i gubitka korisnika leasinga.
Bez obzira je li riječ o operativnom ili financijskom leasingu, leasing društvo je pravni vlasnik predmeta leasinga do isteka trajanja ugovora o leasingu, odnosno dok svi potpisnici istog nisu u cijelosti izvršili sve propisane ugovorene obveze.
Operativni leasing u praksi se često poistovjećuje sa zakupom. No, razlika je u fleksibilnosti i prilagodljivosti u korist operativnog leasinga, dok je ugovor o zakupu u velikoj mjeri standardiziran odredbama Zakona o obveznim odnosima. Svrha ugovora o leasingu je financiranje najmoprimatelja, a ne stvarno iznajmljivanje sredstva.
Najčešće korišteni oblik operativnog leasinga kod nas je operativni leasing s jamčevinom. Davatelju leasinga ugovorena jamčevina služi kao osiguranje u slučaju neredovite naplate potraživanja ili ostalih potencijalnih rizika koji ostaju na leasing društvu.
U slučaju da, po isteku ugovora u operativnom najmu, postoji nenaplaćeni dug, leasing društvo vrši prijeboj svojih nenaplaćenih potraživanja za iznos duga, a razlika se vraća najmoprimcu. Iznos jamčevine (s obzirom da ne sudjeluje u nabavi objekta leasinga) ne bi trebao umanjivati glavnicu, odnosno iznos financiranja.
Računovodstveni tretman operativnog leasinga, bez obzira što primatelj leasinga ostvaruje sve koristi od predmeta leasinga kao da je njegov, nalaže iskazivanje samo troška najma u računu dobiti i gubitka, što je jedna od velikih prednosti operativnog leasinga. Na taj način društvo ne iskazuje obvezu za najamninu tijekom čitavog razdoblja ugovora o leasingu, što znači da ima bolji kreditni rejting i dodatni prostor za eventualno drugo zaduživanje.