Fleksigurnost je utemeljena na dobrim iskustvima Danske i Nizozemske i omogućava prilagođavanje okolnostima svake države-članice EU.

 

Svakodnevno se može pročitati, a još više čuti o politici EU u području radnih odnosa i njezinom utjecaju na formiranje gospodarskih i socijalno pravednijih radnih odnosa u državama članicama pa i u Republici Hrvatskoj. Ne smeta EU postizanje fleksigurnosti radnih odnosa već nedostatak dugoročne razvojne politike, ali i nerazumijevanja prava i politike EU u tom području.

Tržište rada je parcijalno (u segmentima) i neefikasno. Karakterizira ga visoka stopa nezaposlenosti i njezino dugo trajanje, veliki broj mladih nezaposlenih ljudi, sve veće razlike između javnog i privatnog sektora, a odgovori na krizu su neadekvatni. Kolektivni ugovori sve su manje rezultat realne politike dogovora socijalnih partnera, a sve više pritiska politika.

Fleksigurnost se ogleda, pored ostalog, u skraćivanju otkaznih rokova, smanjivanju iznosa otpremnina, ali i povećanja prava za nezaposlene evidentirane na zavodima za zapošljavanje. Pristupilo se reformi produžene primjene kolektivnih ugovora. Pravna stečevina EU temelji se na socijalno-tržišnom  gospodarstvu, socijalnom dijalogu i fleksigurnosti. To sve djeluje na unutarnje tržište u pojedinoj državi. Fleksigurnost je utemeljena na dobrim iskustvima Danske i Nizozemske i omogućava prilagođavanje okolnostima svake države-članice EU.

Odnosi između poslodavaca moraju biti fleksibilni i ugovoreni. Temelje se na koncepciji cjeloživotnog učenja i efikasnim mjerama aktivne  politike tržišta rada, ali i na modernom sustavu socijalne sigurnosti. Glavna područja pravne stečevine EU važna za radne odnose su: sloboda kretanja radnika i slobode pružanja usluga; zabrana diskriminacije; politika zapošljavanja; socijalno politika, a za fleksigurnost posebno su bitni politika zapošljavanja (otvorene metode koordinacije) i socijalna politika.

Prava radnika se, u pravilu utvrđuju u minimumu. Postojeća razina zaštite prava radnika ne može se smanjivati. EU zahtijeva  „neko pravo“ i socijalni dijalog. Moraju se ujednačavati gospodarska politika i politika zapošljavanja uz zaoštravanja u uvjetima krize. Tu su: praćenje jediničnih troškova rada, plaće u javnom sektoru moraju podupirati konkurentnost privatnog sektora, uspostava održivog socijalnog sustava, rad na određeno vrijeme smatra se oblikom fleksigurnosti u zapošljavanju, ali uz sprječavanje diskriminacije radnika koji rade na određeno vrijeme.