Vozači koji počnu primjenjivati metode hypermilinga često mogu povećati broj prijeđenih kilometara, uz jednaku količinu goriva, za gotovo 20-30%
Početak novog tisućljeća svakako je, između ostalog, obilježen i turbulencijama oko nafte, odnosno, posljedično, rastom cijena energenata dobivenih preradom nafte. Ovaj rast cijena motivirao je u prošlom desetljeću nastanak nove filozofije oko načina na koji se automobil vozi, a koja se temelji na što manjoj potrošnji goriva uz što više prijeđenih kilometara. Tako su nastali hypermileri, odnosno pobornici hypermilinga. Riječ je o načinu vožnje kojim se smanjuje potrošnja goriva, odnosno povećava broj prijeđenih kilometara. Točnije, riječ je o čitavom nizu različitih tehnika vožnje koje se primjenjuju u različitim situacijama u prometu, kako bi se maksimalno smanjila potrošnja goriva pri određenim radnjama. Osim toga, hypermileri su često i promotori hibridnih vozila, također u svrhu smanjenja potrošnje goriva koje se koristi za vožnju.
Motivacija za primjenjivanje načela vožnje hypermilinga može biti različite prirode – najčešće je riječ o potrebi da se uštedi novac, no mnogi su motivirani i ekološkim principima.
Vozači koji počnu primjenjivati metode hypermilinga često mogu povećati broj prijeđenih kilometara, uz jednaku količinu goriva, za gotovo 20-30%.
Hypermiling je postao toliko popularan (osobito u SAD-u), da je praktički postao sport, pa postoje čak i natjecanja i čitavi klubovi posvećeni ovoj zanimljivoj aktivnosti.
Ne morate se nazivati hypermilerom da biste primjenjivali neke od tehnika koje oni koriste u svakodnevnom životu, ali možda vas cijela priča oko izvlačenja maksimuma iz utočenog goriva može dodatno motivirati da ih primjenjujete, ubacite li u cijelu priču malo natjecateljskog duha.
Kao inspiracija mogu vam poslužiti Helen i John Taylor, bračni par iz Australije koji drži 89 svjetskih rekorda u hypermilingu, a prošlo ljeto proveli su obilazeći svih 48 američkih država. U svojoj hypermiling avanturi po SAD-u, koja je trajala 23 dana, prošli su 15.377 kilometara uz prosječnu potrošnju od 3,65 litara na 100 prijeđenih kilometara u benzincu Chevrolet Cruze.
Neke od metoda koje koriste hypermileri uključuju korištenje inercije vozila umjesto kočenja, primjerice, kod približavanja semaforu na kojem se upalilo crveno svjetlo, zatim polagano ubrzavanje laganim pritiskivanjem papučice gasa, sporiju vožnju na autocesti, planiranje rute unaprijed kako bi se izbjegle prometno zakrčene ceste, pumpanje guma do maksimuma i sl.