18.11.2013.
Invalidska mirovina
Dok radnik radi ima radnu sposobnost koja se smanjuje u radnom vijeku, ali sve dok postoji, smatra se da je radnik radno sposoban. Kod nekih radnika ona je privremeno smanjena zbog trajanja bolesti i bolovanja, a kod nekih to može biti trajno smanjena radna sposobnost. Nažalost, dešava se da radna sposobnost izgubi, a to ima brojne posljedice za radni i socijalni status radnika.
Zakon o mirovinskom osiguranju N.N. 130/10, 61/ 11, 114/11. razlikuje dva oblika invalidnosti: lakši i teži. Invalidnost je trajno smanjenje radne sposobnosti za više od polovicu, a mjeri se prema tjelesno i psihički zdravoj osobi (radniku) iste ili slične naobrazbe ili sposobnosti. Ta invalidnost se zove profesionalna nesposobnost za rad. Teži oblik invalidnosti je trajni gubitak sposobnosti za rad i riječ je o općoj invalidnosti. Zakon o radu «N.N» 149/09 i 61/11, polazi od lakšeg oblika invalidnosti (profesionalna nesposobnost) i to nije razlog za prestanak radnog odnosa, a ako je riječ o težem obliku, odnosno općoj invalidnosti, onda po sili zakona prestaje radni odnos, jer radnik nije sposoban za bilo kakav rad.
Ugovor o radu prestaje u slučaju opće invalidnosti dostavom pravomoćnog rješenja o priznavanju prava na invalidsku mirovinu. Pretpostavlja se da je kod radnika nastupila opća nesposobnost za rad, zatim da mu je priznato pravo na invalidsku mirovinu postalo pravomoćno i kao takvo dostavljeno radniku.
Radnik koji je proglašen profesionalno nesposobnim za rad, ne prestaje raditi. On jeste invalid, ali je sposoban za rad na nekim drugim poslovima. Zbog toga poslodavac i radnik mogu nastaviti radni odnos na temelju postojećeg ugovora o radu ili «novog ugovora» gdje bi se uredili poslovi koje takav radnik može obavljati, ali i radno vrijeme, plaća i drugi sadržaji. Ako poslodavac ne može riješiti status radnika s profesionalnom nesposobnošću za rad, može mu otkazati ugovor o radu pod uvjetima koje Zakon o radu precizno propisuje.
Pravo na invalidsku mirovinu pripada i isplaćuje se od prvoga dana od kada je rješenje o tom pravu postalo pravomoćno.
Kod bolovanja radnika, u radnom odnosu propisano je da radnik prima naknadu plaće sve dok se ne utvrdi profesionalna ili opća nesposobnost za rad. Naknada za bolovanje prestaje se isplaćivati kada se isplaćuje ili plaća kod profesionalne nesposobnosti za rad ili invalidska mirovina ako se radi o općoj nesposobnosti za rad. Jedno pravo isključuje drugo. Ne može se istovremeno primati plaća, naknada za bolovanje ili invalidska mirovina. U slučaju opće nesposobnosti za rad osiguraniku se isplaćuje mirovina, po privremenom rješenju kako bi mu se osiguralo barem minimalno sredstva za život.
Sve to nema posebnog utjecaja na iznos invalidske mirovine jer je bitan pravni temelj i datum nastanka invalidnosti. Bitan je osnov nastanka invalidnosti, prethodni rad i staž i visina primanja osiguranika. To se utvrđuje u posebnom upravnom postupku.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura