U sudskom sporu s poslodavcem, radi poništenja otkaza, nakon gotovo pet godina, dobio sam pozitivnu pravomoćnu presudu i vraćen sam na rad. Tvrtka me primila na posao, no odbija isplatiti plaće i druge naknade, s obrazloženjem da je nastupila zastara potraživanja. Jesu li u pravu i što mi je sada činiti kako bih ostvario svoje pravo?


Situacija u kojoj ste se našli vrlo je učestala i brojni su upiti o toj temi - poslodavci računaju s nepoznavanjem prava radnika i neosnovano odbijaju isplatu plaće i drugih naknada, za vrijeme nezaposlenosti zbog krivnje poslodavca, a što je utvrđeno pravomoćnom sudskom presudom. Člankom 138. Zakona o radu izrijekom je utvrđeno kako "potraživanja iz radnog odnosa zastarijevaju za tri godine", no različito se tumači početak računanja zastarnog roka.

Posljednjih nekoliko godina ta pravna dilema i nejasnoća razriješena je jedinstvenim stavom sudske prakse, ali i pravne teorije - budući da pravo na naknadu novčanih potraživanja (plaće i drugih naknada) radnik stječe tek kada sud utvrdi nedopuštenim otkaz ugovora o radu, početak tijeka zastare računa se od datuma pravomoćnosti vaše sudske presude. Dakle, u sljedeće tri godine po pravomoćnosti, možete ostvariti svoje pravo na plaću. Vaš poslodavac pogrešno tumači tu zakonsku odredbu. Postupak možete započeti pisanim "zahtjevom" poslodavcu za isplatu, slijedom pravomoćne presude koju su oni dobrovoljno izvršili.

Sačuvajte dokaz o predaji radi eventualnoga kasnijega sudskoga postupka. Ako u razumnom roku od 15 do 30 dana ne primite odgovor ili isplatu (rok nije prekluzivan), možete podignuti sudsku tužbu s pravom na isplatu glavnice u bruto iznosu i propisane kamate.