23.12.2013.
"Izvanredne potrebe" i privremeni raspored radnika
Zakon o radu utvrđuje osnov radnog odnosa i sadržaj tog osnova (temelja) – najčešće ugovora o radu. Međutim, u praksi se dešavaju mnogobrojne situacije koje se kvalificiraju i kao „posebne“ ili „izvanredne potrebe“, pa se i poslodavci odlučuju da bez mijenjanja ugovora o radu, često i bez posebnog pisanog akta, raspoređuju radnika da obavlja i druge poslove, istina privremeno i drugim uvjetima rada. Za to se nalazi uporište u kolektivnom ugovoru ili u pravilniku o radu.
Neki poslodavci pišu u ugovoru o radu da radnik obavlja poslove ne samo u okviru svoga radnog mjesta nego i „druge slične (odgovarajuće) poslove iz djelatnosti poslodavca“, te „posebne“ odnosno izvanredne potrebe, navode se onako: privremeno povećanje ili smanjenje opsega posla, zastoj u obavljanju određenih poslova, kvar na sredstvima rada, zamjena privremeno nenazočnog radnika, remont, problemi u opskrbi energijom, i drugi slučajevi kada to zahtijevaju interesi rada“. Koliko traju te „posebne potrebe“? Različito i zbog toga je i različito trajanje „privremenog raspoređivanja radnika“. No, to svako mora biti ograničeno (npr. 3 mjeseca u godini).
Najčešće je pitanje kako radnika treba platiti, odnosno kako mu obračunati plaću za to vrijeme. U određenom broju kolektivnih ugovora piše da radnik za vrijeme privremenog rasporeda zadržava plaću koja je za njega povoljnija: ili „njegovu plaću“ ili prema novim poslovima (radnom mjestu).
Najbolje je to riješiti unaprijed:propisi kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu, a onda i dodatkom (aneksom) ugovora o radu. Ako se radi o kraćem periodu, npr. do 15 dana „izvanredne potrebe“ to može biti pojedinačna odluka poslodavca vodeći računa o pravima radnika. Prema odredbama čl. 13. Zakona o radu u ugovoru o radu mora biti, pored drugih sadržaja, napisano i mjesto rada, naziv posla, odnosno narav i vrsta rada na koji se radnik zapošljava ili kratak opis poslova. Još uvijek ima poslodavaca koji unutarnju, micro organizaciji (radna mjesta, opis poslova, režim rada i drugo) uređuju posebnim pravilnikom (o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta).
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene