Ako radnik zbog neisplate tri ili više uzastopnih plaća želi dati izvanredni otkaz, prema članku 108. Zakona o radu, to može učiniti samo 15 dana od neisplate zadnje plaće. Znači, ako mi npr. kasni plaća za ožujak, a plaća po ugovoru dolazi 15. u mjesecu, izvanredni otkaz bilo je moguće dati 16.3. i narednih 15 dana? Dakle, sljedeći prozor za davanje otkaza nastupa tek 16.4.?


Dobro ste se pozvali na članak 108. Zakona o radu, a u vezi s izvanrednim otkazom ugovora o radu. U predmetnom članku navodi se da radnik ili poslodavac imaju pravo otkazati ugovor o radu ako zbog osobito teške povrede iz radnog odnosa ili neke druge osobito važne činjenice, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih strana, nastavak radnog odnosa više nije moguć. Rok za ovakav otkaz je 15 dana od dana saznanja jedne od strana ugovora o radu za ovu osobito bitnu okolnost ili osobito tešku povredu iz radnog odnosa. Dakle, nigdje se izrijekom ne navodi da je neisplata tri ili četiri plaće opravdan razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu, a sam Vrhovni sud Republike Hrvatske je u svojoj praksi utvrdio da se svaki ovakav slučaj procjenjuje prema okolnostima karakterističnim za taj slučaj. Međutim, a da budemo posve jasni, moje je mišljenje da je neisplata tri ili četiri plaće u kontinuitetu dovoljan razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu. Ovo osobito u svjetlu činjenice da je upravo kontinuirana povreda obveze poslodavca na isplatu plaće taj osobito važan razlog odnosno osobito važna povreda prava iz radnog odnosa iz koje proizlazi Vaše pravo na izvanredni otkaz.

Jednako tako, dobro ste uočili problem roka od 15 dana koji je Zakonom o radu propisan. Svakako je najuputnije sačekati 16. kako biste poslodavcu uručili izvanredni otkaz ugovora o radu. Otkaz sročite u pisanom obliku i svakako u istome od poslodavca zatražite isplatu svih Vaših dospjelih potraživanja, predaju obračuna isplaćenih i neisplaćenih plaća, ako ih niste dobili, te da Vam se u najkraćem roku preda Vaša radna knjižica zajedno s odjavama iz evidencija HZZO-a i HZMO-a.

Potrebno je i da Vam poslodavac, također u pisanom obliku, potvrdi prijem Vašeg otkaza, a odbije li to, dostavite ga preporučenom pošiljkom s povratnicom koja će poslužiti kao dokaz o prijemu pošiljke. Ukoliko Vam poslodavac ne želi dostaviti obračune plaća ili neku drugu dokumentaciju, slobodni ste ga prijaviti Državnom inspektoratu, a jednako tako i DORH-u, radi neisplate plaća i neuručivanja obračuna.