Vrijeme je bundeva tako da, ako ste kupili bundevu, nikako nemojte baciti sjemenke, već ih osušite i nakon sušenja bit će spremne za konzumaciju


Priča je klasična, trudite se hraniti se zdravo, pritom i uštedjeti koju kunu, a onda sve skupa padne u vodu kad sjednete ispred televizije, kad vam dođu prijatelji, igrate se s klincima... Nekako uvijek se u tim situacijama stvore i goleme količine raznoraznih grickalica kojima je gotovo pa nemoguće odoljeti. Osim toga, takve grickalice vrlo brzo pojedu svaki višak koji ste uspjeli uštedjeti – malo po malo. Morate li se u potpunosti odreći svih grickalica ili postoji neki način da imate „i ovce i novce“? A uz to još i grickate zdravije? Donosimo nekoliko ideja za zdravije varijante grickalica koje su uz to cjenovno vrlo prihvatljive.

Sjemenke. Vjerojatno najpopularnije grickalice među sjemenkama su sjemenke bundeve, bilo da su očišćene pa malo zapržene ili osušene i još u ljuskama, teško im je odoljeti, no ne treba se ni suzdržavati jer su vrlo zdrave. Sada je vrijeme bundeva tako da, ako već kupujete bundevu, nikako nemojte baciti sjemenke, već ih osušite i bit će spremne za konzumaciju. Već gotove sjemenke se mogu pronaći za oko 5 kn za 100 grama. Osim sjemenki bundeva, kao grickalice odlično mogu poslužiti i suncokretove.

Orašasti plodovi. Ovo je već klasika među zdravijim grickalicama, ponuda je zaista raznovrsna, izuzetno su zdravi i hranjivi, a ovisno o tome za koje se odlučite, i jeftini. Tako od orašastih plodova možete birati između oraha, badema, lješnjaka, kikirikija, pistacija, a tu su i egzotične varijante poput indijskih oraščića, brazilskog, japanskog i makadamijskog oraha i dr. Cijene se za većinu orašastih plodova kreću se od 5 do 9 kn za 100 grama.

Kokice. Ako ih pripremite bez previše masti i raznih dodataka, kokice su zapravo prilično zdrava grickalica, a uz to su vrlo jeftine i jednostavno se pripremaju. Paketić se može pronaći već za oko 4 kune (za pakiranje od 150 g), a od jednog paketića može se napraviti zaista gomila kokica, tako da predstavljaju idealne grickalice posebice za prilike kada su vam potrebne u velikim količinama.

Čips od povrća. Čips, mada nam to rijetko pada na pamet, zapravo je vrlo jednostavno pripremiti. Dovoljno je krumpir narezati vrlo tanko i ubaciti ga u zagrijano ulje (slično kao i kod pripreme pomfrita). Postoje brojne varijante koje su znatno zdravije od kupovnih čipseva, a kada ga sami pripremate, on ne mora nužno ni biti od krumpira – odličan čips možete pripremiti i od celera, pastrnjaka, batata, a možete isprobati i vrlo zdravi čips od kelja – narežite listove kelja na podjednake komadiće veličine oko 5 cm, posložite ih na lagano namašćeni papir za pečenje, poprskajte maslinovim uljem i solju, te pecite 15 minuta u pećnici zagrijanoj na 180 stupnjeva i gotovo!