Brojni propisi uređuju pitanja plaća. Još brojnije rasprave (stručni i znanstveni članci) odnose se na pitanje tajnosti plaća. Radnici su zainteresirani i za svoju plaću ali i za plaću drugih radnika kod poslodavca, pa i šire od toga. Plaća određuje ne samo položaj radnika i njegove obitelji, već i brojne odnose u društvu.
Često poslodavci podatke o plaći proglašavaju poslovnom tajnom. Razlozi i obrazloženja toga su različiti. U pojedinim državama to je ugovorena klauzula (SAD, npr.) a u nekima je tajnost podataka o plaći zakonom zabranjena.
Poslodavci i radnici o tom pitanju imaju različita (pa i suprotna) stajališta. Za poslodavce je to onemogućavanje konkurencije (ako bi podaci “javni” onda bi “bijeg” ili “kretanje” od jednog ka “boljem” poslodavcu bio češći).
Poslodavci u autonomnim aktima propisuju “zabranjuje se informacija o plaći drugim radnicima”.
U zakonima u Republici Hrvatskoj nema odredbi o tajnosti plaće, odnosno o davanju zabranjenih informacija o plaći.
Istina, Zakon o zaštiti tajnosti podataka daje ovlast poslodavcu da autonomno uredi “poslovnu tajnu” pod točno određenim uvjetima.
Kada se poslodavac odluči da poslovnu tajnu uredi autonomnim općim aktom mora: odrediti organ (tijelo) nadležno za uređivanje tih odnosa); ime, naziv akta (npr. pravilnik o poslovnoj tajni, ili o profesionalnoj tajni ili o postupku čuvanja poslovne tajne); sadržaj (djela, rokove, postupke, posljedice i dr.); vremensko važenje; prostorno važenje; početak važenja; način objave; kontrola i drugo: u tom slučaju trebalo bi utvrditi da je podatak o plaći (točno koji) poslovna tajna. To mogu biti samo konkretni a ne “zajednički” ili principijelni podaci.
To se odnosi i na jednaku plaću žena i muškaraca (jednak rad i rad jednake vrijednosti u istim ili sličnim uvjetima). Plaća je osnovna ili minimalna plaća i sva dodatna davanja bilo koje vrste.
Za službenike i namještenike u javnim službama nema tajnosti plaće. Drugi osobni podaci i informacija kojom bi se fizička osoba mogla identificirati ne bi se smjeli otkriti.
Principijelno rečeno, niti jedna “državna” norma nije utvrdila da su podaci o plaći poslovna tajna. Kada poslodavac to uređuje autonomno to se mora urediti vrlo precizno i poštujući sve oznake propisa.
03.09.2016.
Jesu li podaci o plaći poslovna tajna?
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura