Obrtnik posluje kao fizička osoba i zato je sve njegov vlastiti novac. Obrt nije posebna tvorevina
Pitanje iz naslova jedno od najčešćih koja se postavljaju knjigovođama. Ponekad nedostaje novca poduzeću ili obrtu za tekuću likvidnost, a ponekad bi vlasnik preselio u privatnu lisicu dio novca koje je generiralo poduzetništvo.
Drugačije postupaju obrtnici od osnivača poduzeća.
Obrtnik posluje kao fizička osoba i zato je sve njegov vlastiti novac. Obrt nije posebna tvorevina.
Kad obrtnik želi staviti osobna novčana sredstva na raspolaganje obrtu, čini to uplatom pozajmice na žiro račun. Ovo jasno treba navesti kao opis uplate, da bi se dokazalo poreznicima kako se ne radi o dohotku, iako će postojati potražni promet na žiro računu. Ugovor se ne sklapa, jer za ugovor moraju postojati barem dvije strane, što ovdje nije slučaj.
Kad obrtnik želi za privatnu namjenu potrošiti novac koji je na žiro računu obrta, to slobodno čini plaćanjem direktno s računa ili podizanjem novca. Takva se upotreba smatra tek akontacijom dohotka. On će se po isteku godine utvrditi temeljem razlike primitaka i izdataka, ako obrtnik vodi poslovne knjige. Ako je zatražio paušalno oporezivanje, onda je dohodak utvrđen rješenjem ovisno o razredu, tj. vrijednosti primitaka.
Poduzeće je pravna osoba, odvojena od osobnosti osnivača, direktora i svih ostalih osoba i stoga je davanje i primanje pozajmica pravni posao za koji se sklapa ugovor.
Ako poduzeće ima potrebu za pozajmicom, može ju namaknuti i od fizičkih osoba, pa tako i od vlasnika ili direktora. Ta fizička osoba može pozajmici beskamatno ili s kamatom. U trenutku isplate kamate, potrebno je obračunati porez na dohodak. U praksi češće srećem beskamatne pozajmice osnivača poduzeću.
Ako neka fizička osoba ugovori s poduzećem primanje pozajmice od poduzeća, nastaje situacija u kojoj se imovinom poduzeća koristi netko drugi, što nije dopušteno bez naknade, a ta naknada su u ovom slučaju kamate.
Ako je fizička osoba porezno povezana s poduzećem, za iznos kamatne stope se posavjetujte s vašim knjigovođom, jer se minimalna stopa u tom slučaju mijenja iz godine u godinu.
Poduzeće bi trebalo kamatu obračunavati po isteku poreznog razdoblja, a ukoliko je u sustavu PDV-a, uputno je da to radi mjesečno iako kamate ne podliježu obračunavanju PDV-a jer se i takve isporuke prikazuju u izvještaju. Kamate predstavljaju poduzeću prihod i kao takav zbrojit će se sa ostalim prihodima i sučeliti s rashodima da bi se po isteku godine utvrdio dobitak i porezna obveza.
Kamatu je primatelj pozajmice dužan podmiriti, a pozajmicu vratiti.
Ako je pozajmica porezno povezanoj osobi dana beskamatno, za iznos propisanih kamata mora se uvećati dobitak ili smanjiti gubitak.
Poduzeće je sve poslove s porezno povezanim osobama obvezno prijaviti na zasebnom izvješću koje podnosi sa poreznom prijavom.
Osnivači poduzeća često pozajmice i kamate vraćaju iz isplaćene dobiti poduzeća. Ovo je, naravno, moguće raditi tek kad je dobitak utvrđen, prijavljen i oporezovan. Na dan takvog prijeboja mora se platiti porez na dohodak od kapitala, pa je za prijeboj dostupan samo neto iznos koji ostaje nakon ustege tih 12% poreza.
Moj savjet je da pozorno pratite stanje svih pozajmica u poduzeću i da se ne zaigrate s tuđim novcem. Poduzeće je vaše, ali njegov novac nije!
Sretno!
Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici:Makora knjigovodstvo i poslovne usluge