Kako do alimentacije ako otac djeteta ne priznaje očinstvo?
Ističemo kako su ovi savjeti samo informativne prirode, ograničeni načinom komunikacije, kao i prostorom koji nam je na raspolaganju za pružanje odgovora.
Neka od pitanja koja zaprimamo su posve konkretna, dok su druga općenita i paušalna, no i u jednom i u drugom slučaju nemoguće je u jednom odgovoru iscrpiti sve mogućnosti koje zakon i ostali propisi pružaju, osobito jer nemamo uvid u konkretnu dokumentaciju kojom podnositelji pitanja raspolažu. Za konkretne savjete koji će utjecati na Vaše odluke, predlažemo da se obratite izravno odvjetniku po svom izboru, pravniku, nadležnoj instituciji, sindikalnom pravniku ili sl.
Neki od odgovora u ovoj rubrici dani su još prije nekoliko godina, stoga postoji mogućnost da više nisu aktualni, s obzirom na izmjene zakona ili sudske prakse.
RI-TELEFAX d.o.o., Rijeka ne snosi posljedice za eventualne odluke korisnika koje bi slijedile iz upotrebe pravnih i drugih savjeta izloženih na burza.com.hr .
Izdvojeni članci
Suvlasništvo ili nasljeđivanje: Koja je opcija sigurnija za zaštitu imovine u izvanbračnoj zajednici?
Moj izvanbračni partner i ja kupili smo nekretninu. Nekretnina je upisana na njegovo ime, zajedno sudjelujemo u adaptaciji. On ima dvoje djece iz prvog braka, a ja jedno. Nemamo zajedničku djecu. Želim se upisati kao suvlasnik nekretnine da bih zaštitila pravo svoga djeteta na nasljeđivanje u slučaju moje smrti ili smrti mog nevjenčanog supruga. Koja je procedura i je li to sigurnije od samog prava izvanbračnog druga bez upisa u suvlasništvo? Kako se dijeli imovina u slučaju kada nemamo zajedničku djecu već djecu iz bivših brakova?
Otplatio sam jedan stan u očevoj kući, imam li pravo na naknadu za taj iznos iako je ostavinski postupak završen?
Prije dosta vremena kupili smo kuću u Zagrebu s dva stana koja je bila glasila na mog pokojnog oca. U jednom stanu je živjela obitelj kojoj sam ja nakon izvjesnog vremena dao novac za taj stan da bi se odselili u drugi adekvatan stan. Tada su moj otac i majka bili vlasnici cijele kuće. Nakon smrti mojih roditelja, (prvo je umrla mama, a poslije tata, koji se u međuvremenu ponovno oženio) kuća je ostavinskom raspravom podijeljena na tri dijela – između maćehe, brata i mene. Imam li nekakva prava na dodatni dio s obzirom da sam otplatio stan u kući?
Može li se biti zaposlen na puno radno vrijeme u Njemačkoj, a u Hrvatskoj i dalje imati otvoren obrt? Obrt je tako kocipiran da se sve može obavljati online. Državljanka sam RH, s prebivalištem i boravištem u Hrvatskoj. No, zbog posla u Njemačkoj, boravište bih prijavila tamo.