Trudna sam, a moj bivši ne želi ni čuti za nas. On je Nijemac, u Njemačkoj živi i radi. Uskoro ću roditi pa me zanima kako da postupim kad se dijete rodi. Što mi je potrebno za potraživanje prava za alimentaciju?



S obzirom na situaciju, smatram da će se kod Vas uz postupak radi uzdržavanja djeteta jednako tako voditi i postupak utvrđenja očinstva. Naime, slijedom odredbi Obiteljskog zakona (članak 65. do 70.), propisano je da će kod upisa djeteta u maticu rođenih, kada nema podataka o ocu djeteta, matičar majku upoznati s pravom djeteta da zna tko mu je otac i pozvati je da za zapisnik da izjavu o tome koga smatra ocem djeteta.

Vaša izjava o tome koga smatrate djetetovim ocem tretira se i kao Vaš pristanak na kasnije priznanje očinstva od strane tako navedene osobe.
Vaša izjava proslijedit će se nadležnom centru za socijalnu skrb koji će Vas pozvati da se očitujete o očinstvu ako to niste učinili pred matičarem, a ako jeste, tada će od Vas imenovanu osobu pozvati da se očituje o očinstvu.

Ako se pozvani odazove i prizna očinstvo, tada će se ista činjenica upisati u maticu rođenih, no, ako se ne odzove ili ne prizna očinstvo, centar će Vas uputiti na sudski postupak utvrđenja očinstva. Sudski postupak za utvrđenje očinstva u ime svog djeteta pokrenut ćete Vi kao njegova majka, a kod suda prema mjestu Vašeg i djetetova prebivališta, te ćete u parnici u kojoj tražite utvrđenje očinstva zatražiti od suda da odredi i obvezu uzdržavanja za Vaše zajedničko dijete.

Ministarstvo socijalne politike i mladih u Narodnim novinama broj 38/2013 objavilo je minimalne iznose novčanih potreba za uzdržavanje djece, a kojima se sudovi najčešće vode kod određivanja visine uzdržavanja, osim ako dijete nema povećanih potreba ili ukoliko davatelj uzdržavanja ima primanja koja mu omogućuju da značajno više doprinosi. U slučaju uspješnog okončanja ovih parnica, sud će donijeti presudu kojom će tuženika utvrditi kao oca Vašeg zajedničkog djeteta te mu odrediti novčanu obvezu uzdržavanja istoga.