Kako do alimentacije ako otac djeteta ne priznaje očinstvo?
Ističemo kako su ovi savjeti samo informativne prirode, ograničeni načinom komunikacije, kao i prostorom koji nam je na raspolaganju za pružanje odgovora.
Neka od pitanja koja zaprimamo su posve konkretna, dok su druga općenita i paušalna, no i u jednom i u drugom slučaju nemoguće je u jednom odgovoru iscrpiti sve mogućnosti koje zakon i ostali propisi pružaju, osobito jer nemamo uvid u konkretnu dokumentaciju kojom podnositelji pitanja raspolažu. Za konkretne savjete koji će utjecati na Vaše odluke, predlažemo da se obratite izravno odvjetniku po svom izboru, pravniku, nadležnoj instituciji, sindikalnom pravniku ili sl.
Neki od odgovora u ovoj rubrici dani su još prije nekoliko godina, stoga postoji mogućnost da više nisu aktualni, s obzirom na izmjene zakona ili sudske prakse.
RI-TELEFAX d.o.o., Rijeka ne snosi posljedice za eventualne odluke korisnika koje bi slijedile iz upotrebe pravnih i drugih savjeta izloženih na burza.com.hr .
Izdvojeni članci
Izgubili smo sud s osobom koja našu zemlju kosi bez našeg dopuštenja, što učiniti?
Molim vas da mi objasnite zakon o mirnom posjedu. Suvlasnik sam zemlje koju zauzima treća osoba koja nema nikakve veze sa zemljom, samo je pokosi. U roku 30 dana nismo zvali policiju nego smo mu rekli da on nema pravo to raditi na tuđoj zemlji, međutim on nas tuži da ga ometamo u njegovom mirnom posjedu jer je on to zadnji pokosio. Gubimo sud jer nema veze što on nije ni vlasnik ni suvlasnik. Apsurd u hrvatskom zakonu kojeg mislim da nema niti u jednoj državi.
Jesmo li zakasnili tražiti nužni dio ako je majka darovala nekretninu jednom djetetu?
Majka je umrla 2018. godine, nakon oca, i svoju polovicu nasljedstva darovala je samo jednom djetetu protivno volji ostalih. No kako se u tu nasljednu nekretninu do sada nije diralo, a sada to dijete, koje živi samo i nema obitelj, a uz to je alkoholičar i svaki novčić potroši na alkohol, zahtijeva prodaju nekretnine kako bi se domogao novca. Inače smo svi brinuli o njemu da nije gladan i da ima krov nad glavom. No ova njegova odluka, ako bi ju proveo putem suda, kako kaže, otežava nam sve, pa i brigu o njemu u budućnosti bez novca i krova nad glavom. Kakva su prava nas ostale djece na majčin dio? I što ako nismo odmah reagirali – jesmo li zakasnili i propustili rok da bismo imali pravo na svoj nužni dio i od majke?
Koja je procedura nakon što je sud odlučio da kuća ide na javnu dražbu, nakon što se suvlasnici nisu uspjeli dogovoriti u postupku razvrgnuća suvlasničke zajednice? Mora li netko od suvlasnika „pokrenuti“ javnu dražbu? Kako ide nadmetanje? Dobila sam informaciju da obavezno moraju biti tri kruga javne dražbe i da se kapara ne vraća onima koji nisu izlicitirali kuću. Ta informacija mi djeluje nevjerojatno, pa molim pojašnjenje ili savjet kome se obratiti.