Darovala sam kuću sestrični i njenom sinu bez ikakvih uvjeta i zahtjeva za uzdržavanje. S obzirom da se više ne slažemo dobro, na koji način mogu poništiti taj darovni ugovor?


Ugovor o darovanju pobijati se može iz općih razloga nevaljanosti ugovora, a može se i opozvati iz posebnih razloga koji vrijede samo za darovne ugovore (nezahvalnost daroprimca, osiromašenje darovatelja i sl.)a svi su predviđeni Zakonom o obveznim odnosima. Pod poništiti pretpostavljam da mislite na bilo koju mogućnost da isti ugovor prestane proizvodi pravne učinke i da se nekretnina vrati u Vaše vlasništvo.

Opoziv darovanja moguć je zbog osiromašenja darovatelja do te mjere da nema sredstava za redovno uzdržavanje, zbog grube nezahvalnosti obdarenika, postoji još i mogućnost opoziva zbog povrede dužnog uzdržavanja, no to se na ovaj slučaj ne bi moglo primijeniti. Rok za opoziv darovanja je godinu dana od saznanja razloga opoziva.

S druge strane nevaljanost ugovora obuhvaća dvije kategorije: ništetni (ranije ništavi) i pobojni ugovori.

Ništetni ugovori protivni su Ustavu, prisilnim propisima ili moralu društva, ili imaju druge mane poput poslovne nesposobnosti stranaka, nesporazum prilikom izjave volja, nemogućnost, nedopuštenost i neodređenost predmeta obveze, odnosno nepostojanje propisane forme. Na ništetnost sud pazi po službenoj dužnosti i na nju se može pozivati svaka zainteresirana osoba te pravo na isticanje ništavosti ne zastarijeva. Stoga, u odnosu na ovakve nedostatke, rok za pobijanje ne može proteći.

Ugovor je pobojan ako ga je sklopila strana ograničeno poslovno sposobna, kad je pri njegovom sklapanju bilo mana volje te kada zakon to određuje. Pobojni ugovori proizvode pravne učinke, ali ih zakonom određene osobe mogu pobijati. Rok za pobijanje je jedna godina od dana saznanja za razloga pobojnosti odnosno od prestanka prisile, odnosno najviše tri godine od dana sklapanja ugovora.

Koji bi bio najpogodniji put da ostvarite svoju namjeru ne mogu reći bez uvida u kompletnu dokumentaciju te više podataka.