Fizički sam napadnuta od strane susjeda. Pozvana je policija, isti je prenoćio u pritvoru te je proveden prekršajni postupak u kojem sam sudjelovala u svojstvu svjedoka. Zašto mi nije poslana presuda? Je li presuda tajna?
Razno
Vezano za vaš prijašnji odgovor na portalu za pitanje "Ima li žrtva pravo znati psihijatrijsku dijagnozu optuženika?", ispada da psihički bolesna osoba nema apsolutno nikakva prava na sudu kada se radi o suđenju s, nazovimo, "zdravom" osobom. Sud vjeruje samo tužiteljici zbog dijagnoze optuženika, iako po vašem odgovoru ta osoba ima sva prava – pa čak i da sakrije dio istine koja bi je možda teretila, ako je svojim ponašanjem djelomično izazvala događaj. Nema drugih svjedoka. Na koga se primjenjuje Zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama i ima li ikakvu ulogu u postupku?
Osoba je psihički bolesnik koji je pušten da se brani sa slobode. Tužiteljica (privatna osoba) je o tome obaviještena rješenjem suda (ima na to pravo po zakonu), ali je uz rješenje dobila i podatke o njegovoj psihijatrijskoj dijagnozi, njegovom psihičkom profilu i statusu. Postoji li zakon kojim je sud ovlašten privatnim licima odavati takve podatke?
Osuđenoj osobi je osim kazne zatvora određeno i plaćanje svih troškova u postupku. S obzirom da je osoba dugotrajno nezaposlena, nema primanja i nema imovine, postoji li mogućnost da se oslobodi plaćanja i na koji način?
Osoba preko centra prima naknadu za pomoć i njegu (cca 70 €), nema invaliditet nego je vještačenjem ustanovljeno da nema mogućnost samozbrinjavanja i dugotrajno je nezaposlena bez ikakvih prihoda. Ne želi se informirati u centru o dodatnim pravima na pomoć jer se boji da će joj ukinuti poslovnu sposobnost. Što s takvim ljudima kada ostanu potpuno sami bez sredstava za život?
Nakon sedam godina sam otkrio da je u ugovoru o doživotnom skrbništvu potpis falsificiran. Što mogu učiniti?
Mogu li se žaliti na nezakonito postupanje Centra za socijalnu skrb i ako da, koji je postupak?
Mojem sada pokojnom ocu je uvidom u CT bilo očitano da ima proširenu malignu bolest, bio je proglašen palijativnim pacijentom. Nakon razgovora s liječnicom, rečeno nam je da otac ima pravo na osobnu invalidninu i naknadu za pomoć jer nije mogao obavljati osnovne životne potrebe (po dolasku iz bolnice je bio svjestan, ali nepokretan te sam brinuo o njemu 24/7). U Centru za socijalnu skrb predao sam zahtjev za osobnu invalidninu s potrebnom dokumentacijom. Rečeno mi je da će zahtjev biti obrađen po bržem postupku. Nakon 4 mjeseca odlazim u Centar za socijalnu skrb po informacije što učiniti jer je otac preminuo 15.01.2024. Zahvalili su na obavijesti i rekli da se postupak obustavlja jer komisija nije izašla na uviđaj. S obzirom na predanu dokumentaciju i dokumentaciju nakon predaje zahtjeva (4 puta sam zvao Hitnu pomoć, 3 puta je završio na medicinskoj obradi), mogu li uložiti žalbu zbog nepravovremenog izlaska komisije na uviđaj?
Mogu li u parničnom predmetu angažirati privatnog vještaka psihijatra? Je taj nalaz valjan?
Od nedavno imam suvlasnika na mojem plovilu. Naime, dotična osoba mi je pomogla pri preuređivanju i doradi moje barke. Koji je postupak i gdje se suvlasništvo u iznosu od 5 posto upiše? Znam da se promjena vlasništva treba upisati u upisnik plovila, ali ne znam kako se to radi u slučaju suvlasništva.
Izgubio sam spor s RH, tuženi smo brat i ja. Tuženici su dužni podmiriti trošak u roku od 15 dana. Mogu li ja platiti svoj dio, a brat svoj? Brat ne radi pa me strah da meni ne sjednu na račun. Također, s obzirom da sam invalid u mirovini, imam li pravo na otpis tog duga ako se budu htjeli naplatiti od mene?