Htjela bih prepisati tvrtku na svoju kćer ili ju dodati kao suvlasnika. Kakva je procedura, koliko dugo traje postupak i koliko košta? Gdje se moram obratiti za taj postupak?


Kada pišete o suvlasniku tvrtke, pretpostavljam da mislite na nositelja poslovnih udjela, odnosno člana trgovačkog društva, a ne na člana uprave, odnosno direktora trgovačkog društva, premda se često događa da se pogrešno shvaćaju uloge i odgovornosti članova trgovačkog društva i članova njegove uprave.

Iz Vašeg pitanja zaključujem da se kod Vas radi o situaciji u kojoj ste jedini osnivač i član trgovačkog društva s ograničenom odgovornošću, a društvo ste osnovali temeljem Izjave o osnivanju i registracijskog postupka koji ste proveli kod nadležnog Trgovačkog suda. Kako bi treća osoba, u ovom slučaju Vaša kćer, postala članom trgovačkog društva i bila nositelj jednog poslovnog udjela u istom, potrebno je poduzeti više radnji. 


Trebate zaključiti ugovor o prijenosu poslovnog udjela, no, kako se kod Vas radi o situaciji da ste jedina osoba u društvu u kojem postoji jedan, jedinstveni poslovni udjel, taj je udjel odlukom društva potrebno podijeliti na dva ili više udjela, upisati potrebne promjene u knjigu udjela i jedan ili više udjela prenijeti na Vašu kćer.

Promjene nositelja poslovnog udjela potrebno je upisati u Knjigu poslovnih udjela te sačiniti novi popis članova društva. Jednako tako, potrebno je izmijeniti osnivački akt društva, budući da trgovačko društvo koje ima dva ili više članova ne može kao svoj osnivački akt imati Izjavu o osnivanju, već mora imati Društveni ugovor potpisnici kojega su svi članovi/osnivači društva.

Također, ukoliko će Vaša kćer, osim što će biti član društva, biti ovlaštena za zastupanje istoga kao direktor, potrebno ju je imenovati članom uprave društva te mora dati izjavu kojom prihvaća imenovanje, kao i odgovarajuću izjavu pred javnim bilježnikom da ispunjava sve zakonom predviđene uvjete za obavljanje posla člana uprave, odnosno da nema zakonskih prepreka njezinom imenovanju. Nakon svega, sve je navedene izmjene potrebno prijaviti nadležnom registarskom sudu.

Ukoliko Vi niste jedini član društva, već ih je više, tada nije potrebno raditi izmjene osnivačkog akta društva, a u slučaju da se prenosi nečiji poslovni udio u cjelini, tada nije potrebno niti dijeliti jedan postojeći poslovni udjel na više njih.

Premda sve skupa zvuči prilično komplicirano, ukoliko je sva dokumentacija dostupna, postupak nije težak, ali je strogo formalan te je gotovo sve nabrojane odluke, a pogotovo ugovore, potrebno ovjeriti kod javnog bilježnika, jednako kao i prijavu za upis promjena u sudski registar. Dodatni trošak predstavljat će i sudska pristojba za Trgovački sud, kao i trošak objave oglasa o promjenama u trgovačkom društvu koji se objavljuje u Narodnim novinama. Teško je napisati konkretnu brojku kojom bi se utvrdio Vaš ukupni trošak (izrada potrebnih Ugovora i odluka, prijava Trgovačkom sudu, javnobilježnički trošak, sudske pristojbe, oglasi u NN), jer iz sadržaja Vašeg pitanja ne znam koje je sve radnje potrebno poduzeti, no, zbog stroge formalnosti ovog postupka svakako Vam preporučujem da se obratite odvjetniku koji će Vas detaljno posavjetovati i pregledati dokumentaciju, jer potrebne odluke pravno neuka osoba ne može izraditi.