U povrće koje nije pogodno za zamrzavanje spada ono koje ima visoki udio vode, poput zelene salate, radiča i krastavaca


Zamrzavanje namirnica izvrstan je način da uštedite, jer vam omogućava da određene namirnice kojima je sezona i koje su zbog toga jeftinije kupite u većim količinama i zamrzavanjem sačuvate za kasniju upotrebu. Također, ukoliko neku namirnicu nećete stići iskoristiti na vrijeme, nemojte se dovesti u situaciju da ju na kraju bacite, već ju radije zamrznite. Ukoliko imate dileme oko toga što zapravo smijete, a što ne smijete zamrzavati od namirnica, donosimo kratki vodič koji će vam dati odgovor na to pitanje.

Voće. Gotovo sve voće može se bez problema zamrznuti. Važno je da ga prije zamrzavanja operete, osušite i po mogućnosti podijelite u manje porcije za lakše kasnije korištenje. Voće s manjim udjelom pektina (poput jagoda, marelica, smokava...) više će nakon odmrzavanja izgubiti na teksturi i obliku  od voća bogatijeg pektinom (jabuke, dunje, brusnice...). Ne preporuča se zamrzavanje voća s jako visokim udjelom vode kao što je to, primjerice, lubenica.

Povrće. Veliku većinu povrća možemo zamrznuti. Prije zamrzavanja, dakako, i povrće treba oprati, a preporuča se i kratko blanširanje (vrijeme blanširanja ovisi o vrsti povrća koje se zamrzava). Blanširanjem se inaktiviraju enzimi koji kataliziraju reakcije degradacije, odstranjuje se zrak iz staničnog tkiva te se uklanjaju nosioci nepoželjnog mirisa i okusa.  U povrće koje nije pogodno za zamrzavanje, kao i kod voća, spada ono koje ima visoki udio vode, poput zelene salate, radiča i krastavaca.

Meso i riba. Sve meso može se zamrznuti. Preporuča se da meso koje je kupljeno zapakirano preselite u novo pakiranje, pogodnije za zamrzavanje. Kod ribe je vrlo važno da je svježa kad se zamrzava. Riba ne bi smjela biti starija od 24 sata, a dakako, što je svježija – to bolje.

Mliječni proizvodi. Od mliječnih proizvoda zamrzavanje najbolje podnosi maslac i njega se jednostavno može zamrznuti i u pakiranju u kojem je kupljen.  Sireve možete zamrznuti, no imajte na umu da, iako će zadržati okus, dosta će izgubiti na teksturi. Svježi sirevi, ricotta i kremasti sirevi ne podnose dobro zamrzavanje.

Kruh, tijesto i kolači. Ako vam se dogodi da ste kupili previše kruha, višak bez problema možete zamrznuti. Zamotajte ga u plastičnu foliju prije nego ga stavite u zamrzivač. Tijesto, kako ono pečeno, tako i ono sirovo, dobro podnosi zamrzavanje. Sirovo tijesto, kao i kruh, dobro zamotajte u plastičnu foliju i odmrznite ga prije pečenja. Bez problema možete zamrznuti i već pečene kolače, no izbjegavajte zamrzavanje kolača s kremom ili želatinom.

Još jedna iznimka kod zamrzavanja su jaja i emulzije. Jaja se ne smiju zamrzavati u ljusci, a emulzije poput majoneze, raznih kremastih pripravaka i sl., ne preporučaju se za zamrzavanje jer se na taj način njihova struktura dosta oštećuje, a odmrzavanjem imaju tendenciju odvajanja na masnu i vodenu komponentu te zgrušavanja.